Brazilian jiu jitsu sporcularının sportmenlik yönelim düzeyleri ile empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research for the relationship between sportsmanship orientation levels and empathic tendencies of Brazilian jiu jitsu athletes
  1. Tez No: 968254
  2. Yazar: ENES KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18 yaş ve üzeri Brazilian jiu jitsu sporuyla uğraşan sporcuların sportmenlik yönelim düzeyleri ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bazı bağımsız değişkenlere göre, sportmenlik yönelim ve empatik eğilim ölçeği puan ortalamalarının farklılaşıp farklılaşmadığını değerlendirmektir. Bu çalışmada nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Konya illerinde 2024-2025 yılında aktif olarak spor yapan 18 yaş ve üzeri Brazilian jiu jıtsu sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmanın veri toplama sürecinde, anketi tamamlayan 222 katılımcıya ulaşılmıştır ve tamamlayanların tümü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu ile beraber Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ve Toronto Empati Ölçeği kullanılmıştır. Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ile Toronto Empati Ölçeği puanları arasında genel olarak istatistiksel olarak anlamlı, pozitif, çok düşük ve düşük düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Katılımcıların Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ile Toronto Empati Ölçeği puanlarının yaşa, medeni duruma, algılanan ekonomik duruma, Brazilian jiu jitsu sporu deneyim yılına ve Brazilian jiu jitsu öncesinde dövüş sporu deneyimi olup olmadığına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmektedir. Katılımcıların Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği sosyal normlara uyum, kurallara ve yönetime saygı ve sporda sorumluluklara bağlılık alt boyut puanları ile Toronto Empati Ölçeği puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmektedir. Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği rakibe saygı alt boyut puanının ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Farkın hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmeye yönelik yapılan post-hoc analizinde, lise ve ortaokul eğitim düzeyinde farklılaşma olduğu bulunmuştur. Brazilian jiu jitsu sporu yapan lise mezunlarının rakibe saygı puan ortalaması ortaokul mezunlarının puan ortalamasından yüksek olarak tespit edilmiştir. Ortaya konulan bulgular, eğitim düzeyinin Brazilian jiu jitsu sporcularının rakibe saygıya yönelik gelişimlerinde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the relationship between the sportsmanship orientation levels and empathic tendency levels of athletes aged 18 and above who are engaged in Brazilian jiu jitsu. In addition to that, the study aims to evaluate whether the mean scores of the sportsmanship orientation and empathic tendency differ according to certain independent variables. In this study, a correlational survey model, which is one of the quantitative research models, was employed. The population of the research consists of Brazilian jiu jitsu athletes aged 18 and above who actively train in Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya and Konya during 2024–2025 period. The sample was selected by convenience sampling method. 222 participants responded fully to the questionnaire, all results of which were included in the analysis. The study used the Demographic Information Form created by the researcher based on the fundamentals of Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale and the Toronto Empathy Scale. The findings revealed that there were generally statistically significant, positive, very low to low-level correlations between the scores of the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale and the Toronto Empathy Scale. It was found that participants' scores did not differ significantly based on age, marital status, perceived economic status, years of experience in Brazilian jiu jitsu, or previous experience in other combat sports. Furthermore, the differences between participants' scores on the sub-dimensions of the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale compliance with social norms, respect for rules and authority, and commitment to responsibilities in sports and the Toronto Empathy Scale scores were not statistically significant. However, the respect for the opponent sub-dimension of the sportsmanship orientation scale showed a statistically significant difference. The post-hoc analysis revealed that this difference is a result of education levels of participants high school and middle school. High school graduates who practice Brazilian jiu jitsu had higher mean scores in respect for the opponent compared to middle school graduates. The findings suggest that educational background may play a role in the development of respectful attitudes toward opponents among Brazilian jiu jitsu athletes.