Pulmoner tromboemboli ön tanılı hastalarda CtO2 ve trombosit/lenfosit oranı parametrelerinin tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of CtO₂ and platelet-to-lymphocyte ratio parameters in patients with suspected pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 968261
  2. Yazar: HASİP KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut pulmoner tromboemboli (PTE) tanısı alan hastalarda arteriyel oksijen içeriği (CtO₂) ve trombosit/lenfosit oranının (TLO) tanısal ve prognostik değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. CtO₂'nin hipoksemiye bağlı doku perfüzyonunu, TLO'nun ise inflamatuvar yanıtı yansıttığı düşünülmektedir. Bu doğrultuda söz konusu parametrelerin emboli yerleşimi ve kısa dönem mortalite ile ilişkisi değerlendirildi. Materyal ve Metot: Tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak planlanan bu çalışmaya, 18 yaş üzeri ve BT anjiyografi ile değerlendirilen 1251 hasta dahil edildi. Hastalar emboli varlığı ve yerleşimine göre üç gruba ayrıldı: kontrol (embolisi olmayanlar), lober emboli ve ana pulmoner emboli. Tüm olgularda klinik, laboratuvar ve prognostik veriler ile birlikte CtO₂ ve TLO düzeyleri kaydedildi. İstatistiksel analizlerde parametrik ve non-parametrik testler, post-hoc ikili karşılaştırmalar ve lojistik regresyon yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the diagnostic and prognostic value of arterial oxygen content (CtO₂) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) in patients diagnosed with acute pulmonary embolism (PE). CtO₂ is considered to reflect tissue hypoxia due to hypoxemia, while PLR indicates the severity of the inflammatory response. Accordingly, the relationship of these parameters with embolism location and short-term mortality was evaluated. Materials and Methods: This was a single-center, prospective, and observational study including 1251 patients over 18 years of age who underwent CT pulmonary angiography. Patients were classified into three groups based on embolism presence and location: control (no embolism), lobar embolism, and main pulmonary embolism. Clinical, laboratory, and prognostic data, including CtO₂ and PLR levels, were recorded for all cases. Statistical analysis included parametric and non-parametric tests, post-hoc pairwise comparisons, and logistic regression methods.