İmmünoglobulin A nefropatisinde anemi: Primer glomerülonefrit alt tipleriyle karşılaştırmalı analiz
Anemia in immunoglobulin A nephropathy: A comparative analysis with primary glomerulonephritis subtypes
  1. Tez No: 968262
  2. Yazar: KANANA NAGHIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, primer glomerülonefrit (PGN) tanılı erişkin hastalarda hemoglobin düzeylerini ve anemi prevalansını değerlendirmek; İmmünoglobulin A nefropatisi (IgAN) ile diğer PGN alt tipleri arasında anemiye ilişkin klinik, laboratuvar ve histopatolojik farklılıkları tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif, çok merkezli kohort çalışmasında, Türk Nefroloji Derneği Glomerüler Hastalıklar Çalışma Grubu (TSN-GOLD) veri tabanında yer alan, 2005–2022 arasında böbrek biyopsisi ile primer GN tanısı konmuş ≥18 yaş hastalar incelendi. Anemi, Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre tanımlandı (kadınlarda Hb
Özet (Çeviri)
Objective This study aimed to evaluate hemoglobin levels and anemia prevalence in adult patients with biopsy-proven primary glomerulonephritis (PGN), and to compare anemia-related clinical and pathological characteristics across IgA nephropathy (IgAN) and other PGN subtypes. Methods This was a retrospective, multicenter cohort study including adults (≥18 years) from the Turkish Society of Nephrology Glomerular Diseases (TSN-GOLD) registry diagnosed between 2005–2022. Anemia was defined per WHO criteria (