Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren bireylerde diz eklem farkındalığı ile kinezyofobi fonksiyonel durum ve aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between knee joint awareness kinesiophobia functional status and activity level in individuals undergoing anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 968260
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ön çapraz bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu geçiren bireylerde diz eklem farkındalığı ile kinezyofobi, fonksiyonel durum ve aktivite düzeyi arasındaki ilişkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya yaş ortalaması 28±7 yıl olan, 24'i erkek ve 6'sı kadın toplam 30 birey katılmıştır. Katılımcıların diz eklem farkındalığı, Unutulan Eklem Skoru-12 kinezyofobi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği , fonksiyonel durum, Lysholm Skoru , aktivite düzeyi Tegner Aktivite Skalası , subjektif değerlendirme, Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi Skoru ile değerlendirilmiştir. Hamstring ve Quadriceps kas gruplarının kas kuvvetini manuel kas testi cihazı ile normal eklem hareket açıklığı ise gonyometre ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, UES-12 ile Lysholm Diz Skoru, Tegner Aktivite Skalası ve kas kuvveti arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğunu göstermiştir (p0,05).Cerrahi sonrası fizik tedaviye geç başlanmasının, diz eklem farkındalığı düzeyini olumsuz etkileyebileceği yönünde bulgular elde edilmiştir (p0,05).Sonuç olarak, ÖÇB rekonstrüksiyonu geçiren bireylerde diz eklem farkındalığının, fonksiyonel durum, aktivite düzeyi ile anlamlı ilişkiler gösterdiği ancak kinezyofobi düzeyinden bağımsız olduğu belirlenmiştir. Diz eklem farkındalığının kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı ile anlamlı ilişkisi gösterilmiştir. Cerrahi sonrası fizik tedaviye geç başlanmasının bu farkındalığı olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu bulgular, klinik değerlendirmelerde diz farkındalığının önemine dikkat çekmekte, erken dönemde başlatılan bütüncül rehabilitasyon programlarının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between knee joint awareness, kinesiophobia, functional status, and activity level in individuals who have undergone anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. A total of 30 participants (24 males and 6 females) with a mean age of 28±7 years were included in the study. Knee joint awareness was assessed using the Forgotten Joint Score-12 (FJS-12); kinesiophobia was evaluated with the Tampa Scale for Kinesiophobia , functional status with the Lysholm Score , activity level with the Tegner Activity Scale , and subjective evaluation with the International Knee Documentation Committee Score. Muscle strength of the hamstring and quadriceps groups was measured using a hand- held dynamometer , while joint range of motion was assessed with a goniometer. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 software. The results demonstrated significant positive correlations between FJS-12 and the Lysholm Score, Tegner Activity Scale and muscle strength (p0.05). It was observed that delayed initiation of physical therapy following surgery might negatively affect knee joint awareness (p0.05).In conclusion, knee joint awareness in individuals who have undergone ACL reconstruction was found to be significantly associated with functional status and activity level but independent of kinesiophobia. Significant relationships were identified between knee joint awareness, muscle strength, and joint range of motion. Delayed initiation of physical therapy post-surgery may adversely impact joint awareness. These findings highlight the importance of knee joint awareness in clinical evaluations and emphasize the necessity of initiating comprehensive rehabilitation programs at an early stage.