Women's Reproduction and Revision of Patriarchal Ideology in Feminist Detective Fiction: Carol Shields's Unless and Kate Atkinson's When Will There Be Good News?
Feminist Detektif Romanında Kadının Ataerkil İdeolojiyi Yinelemesi ve Değiştirmesi: Carol Shields'in Unless (İyilik) ve Kate Atkinson'un When Will There Be Good News? (Güzel Haber Ne Zaman Gelir?) romanları
  1. Tez No: 968285
  2. Yazar: AYŞEGÜL DENİZ TOROSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Carol Shields'ın Unless ve Kate Atkinson'ın When Will There Be Good News? romanları sırasıyla örtülü ve açık feminist detektif romanlarıdır. Romanlar, ikinci dalga feminizmin annenin ve diğer kadınların katledilmesi fikrinden yola çıkarak, kriminal ataerkil kültür içinde anne, kız, ideolojik kız kardeşler olarak kadınların yitimini incelemektedir. Romanlardaki kadın amatör detektifler kayıp kadınları kurtarıp geri getirmek ve sorunlu toplumsal düzeni iyileştirmek durumundadırlar. Bunun ötesinde, kadınlar ataerkil düzen ile suç ortaklığı içinde bulunduklarının, ataerkil cinsiyet rollerine ve erkek şiddetine uyum sağladıklarının ve bunların sonucunda mevcut ideolojik düzenin yeniden üretilmesinde kendi oynadıkları rolün farkına varmalıdırlar. Kültürel sağaltmaya ve değişime önayak olmak için kadınlar kendilerine özgü kadın dili ve söylemi ile erkek egemen ideolojinin eril odaklılığının dışında kalan, sevgi ve önemsemeye dayanan bir kadın kadına sosyalleşme yaratmalıdırlar. Mağdur eden erkek egemen bir düzen içinde kadınların özgürlüklerine kavuşmaları için bireysel ve toplumsal dönüşüm sağlanmalıdır. Bu tez çalışmasında incelenen iki roman kaybolan kadının geri getirilmesi ve suçla ilişkili ataerkil düzenin değiştirilmesi için farklı yöntemler göstermektedirler. Shields'ın romanı dilin ve ataerkil söylemin değiştirilmesi gibi kadına özgü yöntemlere odaklanmaktadır. Atkinson'ın romanında kullanılan yöntem erildir ve dolayısıyla daha sorunludur çünkü roman kadınların erkek faile karşı kullanmak üzere eril şiddeti benimsemesine odaklanmaktadır. Romanlar, toplumun ve ataerkil düzen içindeki kadınların konumunun sağaltılması için önerilerde bulunurken bir yandan da dönüşümün ciddi sorunları beraberinde getirdiğini göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
Carol Shields's Unless and Kate Atkinson's When Will There Be Good News? are covert and overt feminist detective novels respectively. Departing from second-wave feminism's notion of the murder of the mother and other women, they explore the loss of women – mother, daughter, ideological sister – within a criminal patriarchal culture. The female amateur detectives in the novels must retrieve the absent women and redeem the problematic social order. Furthermore, women must recognize their own complicity with the patriarchal order, their compliance with patriarchal gender roles and male violence, and their own part in consequently reproducing the extant ideological order. In order to instigate cultural healing and change, women must create their own feminine language and discourse, and a woman-to-woman sociality based upon love and care outside the phallocentrism of the dominant male ideology. Individual and social transformation must be achieved for the emancipation of women within a victimizing male order. The two novels studied in this dissertation suggest different methods for the retrieval of the absent women and the revision of the felonious patriarchal order. Shields's novel focuses on feminine methods of the revision of language and patriarchal discourse. The method used in Atkinson's novel is masculine and therefore problematic, as Atkinson's novel focuses on women's adopting of masculine violence to use it against the male perpetrator. While the novels propose suggestions for the betterment of society and women's positions within the patriarchal order, they also demonstrate that transformation will not come without serious complications.