Why do some civil wars generate more refugee flows than others?
Neden bazı iç savaşlar diğerlerinden daha çok zorunlu göç yaratır?
  1. Tez No: 968290
  2. Yazar: ÖZGE KARBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EFE TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Her ne kadar iç savaşlar yaygın olsa da, ortaya çıkardıkları mülteci akışlarının düzeyi büyük ölçüde farklılık gösterir. Yerinden edilme; kaynak, ev sahibi ve daha geniş bölge ülkelerinin siyasetini ve ekonomisini yeniden şekillendirdiği için, hacmi neyin belirlediğini anlamak etkili yönetim açısından hayati önemdedir. Çatışma kaynaklı zorunlu göç literatürü devlet şiddeti, yerel güvensizlik ve sığınma ülkelerindeki sosyal ağlar gibi etmenleri öne çıkarır; ancak sivillerin çıkış kararlarını belirleyen başlıca muharipler olan isyancıların rolünü çoğu zaman ikinci plana iter. Bu tez, orta düzeydeki bu boşluğu isyancı–toplum ilişkilerini merkeze alarak ele alır. Üç zorlama pratiğinin—zorla katılım (askere alma), çocukların devşirilmesi ve zorla finansman/ kaynak toplama—aynı anda kişisel tehlike, gayrimeşruluk ve örgütsel umutsuzluk sinyalleri veren olumsuz bir isyancı itibarı ürettiğini; bu sinyallerin de kaçış eğilimini artıran itici faktörler olarak işlediğini öne sürüyorum. Argümanı değerlendirmek için, mülteci hareketleri, isyancı itibarları ve ülke içi çatışmalarına ilişkin kaynakları birleştirerek 1980–2011 dönemine ait 206 ülke–isyancı grup–yıl gözleminden oluşan yeni bir veri seti oluşturuyorum. İstatistiksel sonuçlar özgül hipotezleri desteklememektedir. Bununla birlikte, veri mevcudiyeti, kapsama ve operasyonalizasyonla ilgili sınırlılıklar—özellikle itibar ölçümlerinin seyrekliği ve zamanın kaba düzeyde toplanması—kuvvetli çıkarımlardan kaçınmayı gerektirir. Teoriyi geçersiz kılmaktan ziyade, bu“null”bulgular ölçüm ve tasarımın nerelerde iyileştirilmesi gerektiğine işaret eder. Özünde, çalışma isyancı davranışı ile yerinden edilme arasındaki mekanizmaları netleştirir ve zorlama uygulamaları üzerine daha iyi veri toplama, daha ince zaman çözünürlüklü tasarımlar ve devlet davranışı ile yerel koruma ağlarıyla etkileşimleri içeren modeller için yeni yönler önerir.
Özet (Çeviri)
Although civil wars are widespread, they produce highly unequal refugee flows. Because displacement reshapes politics and economies in origin, host, and broader regions, understanding what drives volume is essential for effective management. Existing research on conflict-induced forced migration highlights state violence, local insecurity, and social networks in countries of asylum; however, it tends to underplay rebels—the primary belligerents whose behavior structures civilians' exit choices. This thesis addresses that mid-level gap by centering rebel–public relations. I theorize that three coercive practices—forced recruitment, child recruitment, and forced funding—generate negative rebel reputations that simultaneously signal personal danger, illegitimacy, and organizational desperation. These signals operate as push factors that increase the propensity to flee. To evaluate the argument, I assemble a new dataset by merging sources on refugee movements, rebel reputation, and intrastate conflicts, yielding 206 country–rebel group–year observations from 1980 to 2011. The statistical results do not support the specific hypotheses. Nonetheless, limitations in data availability, coverage, and operationalization—especially sparse reputation measures and coarse temporal aggregation—caution against strong inferences. Rather than disconfirming the theory, the null findings indicate where measurement and design must improve. Substantively, the project clarifies mechanisms linking rebel conduct to displacement and motivates future data collection on coercion, finer-grained temporal designs, and models that incorporate interactions with state behavior and local protection networks.