Hane halkı gıda güvencesizliği, gıda okuryazarlığı ve gıda seçim motivasyonlarının çocuk sağlığı üzerindeki etkisi
The impact of household food insecurity, food literacy, and food choice motivations on children's health
  1. Tez No: 968291
  2. Yazar: YILDIZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM MERVE ÖREN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma hane halkı gıda güvencesizliği, gıda okuryazarlığı ve gıda seçim motivasyonlarının çocuk sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipteki bu çalışma Mayıs-Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 3-6 yaş arası çocuğu olan 437 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Hane Halklarının Besin Ulaşılabilirliği Soruları- Kısa Form, Gıda Okuryazarlığı Ölçeği (SFLQ), Tek Maddelik Besin Seçim Ölçeği (SI-FCQ) ve çocuklara ait antropometrik ve biyokimyasal sağlık göstergeleri aracılığıyla toplanmıştır. Analizler SPSS 30.0 programında yürütülmüş; kategorik veriler için Ki-Kare ve Fisher Exact Testi, sürekli veriler için T testi ve Mann Whitney U testi, korelasyonlar için Spearman testi kullanılmıştır. Katılımcıların %51,3'ü gıda güvencesine sahipken, %48,7'sinde farklı düzeylerde gıda güvencesizliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of household food insecurity, food literacy and food choice motivations on child health. This cross-sectional study was conducted with 437 parents with children aged 3-6 years who applied to Istanbul Medical Faculty Pediatrics Outpatient Clinic between May-June 2025. Data were collected using a sociodemographic information form, Household Food Insecurity Survey Module- Short Form, Short Food Literacy Questionnaire (SFLQ), Single Item Food Choice Questionnaire (SI-FCQ) and anthropometric and biochemical health indicators of children. Analyses were conducted in SPSS 30.0 program; Chi-Square and Fisher Exact Test were used for categorical data, T test and Mann Whitney U test were used for continuous data, and Spearman test was used for correlations. While 51.3% of the participants were food secure, 48.7% had different levels of food insecurity.