Oppressed patron, free client? How can de facto states enjoy a more liberal and democratic regime than their patron states?
Mazlum patron, özgür müşteri? Tanınmayan devletler, patron devletlerinden nasıl daha liberal ve demokratik bir rejime sahip olabilir?
- Tez No: 968305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNIS GRIGORIADIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tez, tanınmayan (de facto) bazı devletlerin, ağır bağımlılığa rağmen, patronlardan daha demokratik özgürlükleri nasıl sürdürebildiklerini incelemektedir. Türkiye ve Rusya'nın sırasıyla patron oldukları Kuzey Kıbrıs ve Abhazya'nın karşılaştırmalı vaka çalışmasını kullanarak, de facto devletlerin yalnızca patron–bağımlı beklentilerine uyup uymadığını ya da anlamlı bir sapma gösterip göstermediğini sorgulamaktadır. Çalışma, her iki vakanın da ekonomik, diplomatik ve güvenlik desteği için patronlara bağımlı olmasına rağmen, siyasal öznellik ortaya koyduklarını ve çoğulculuk ve sivil özgürlükler açısından patronlardan ayrışan, hatta onları aşan siyasi kültürleri sürdürebildiklerini bulgularıyla birlikte önermektedir. Kuzey Kıbrıs, yerleşik kurumlarını, canlı sivil toplumunu ve AB bağlantılarını (Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı aracılığıyla) kullanarak çoğulcu demokrasiyi korurken, Abhazya, güçlü toplumsal denetime ve doğrudan devlet–toplum çatışmasından kaçınma geleneklerine dayanarak Rus etkisi altında siyasal açıklığını sürdürmektedir. Dahası, çalışma, şu üç temel faktörü içerecek şekilde patron–bağımlı teorisini de facto devletliğe genişletmektedir: bağımlı direnci, patron tarafının kısıtlaması ve ana devletlerin doğrudan ve dolaylı rolleri. Çalışma, patron, bağımlı ve ana devlet arasındaki üçlü etkileşimleri öne çıkararak, geleneksel patron–bağımlı ilişkilerini yeniden ele almakta; asimetrik bağların ne zaman ve nasıl müzakere edildiğini, sınırlandığını veya yeniden dengelendiğini ihtilaflı siyasal yapılarda belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how some unrecognized (de facto) states sustain more democratic freedoms than their patron states despite heavy dependence. Using a comparative case study of Northern Cyprus and Abkhazia—client states of Turkey and Russia, respectively—it asks whether de facto states simply conform to patron–client expectations or exhibit meaningful divergence. The study finds that although both cases depend on patrons for economic, diplomatic, and security support, they assert political agency and maintain cultures that diverge from, and even surpass, their patrons in pluralism and civil liberties. Northern Cyprus leverages established institutions, vibrant civil society, and EU links (via Republic of Cyprus citizenship) to preserve pluralistic democracy, while Abkhazia relies on strong community oversight and traditions of avoiding direct state–society confrontation to retain political openness under Russian influence. Moreover, the study extends patron–client theory to de facto statehood by incorporating three key factors: client resilience, patron side restraint, and direct and indirect roles of parent states. By foregrounding triangular interactions among patron, client, and parent, it revisits conventional patron–client relations, specifying when and how asymmetric ties are negotiated, bounded, or rebalanced in contested entities.