Framing Iran's nuclear program: A critical constructivist approach to Iran's 2019 uranium enrichment announcement
İran nükleer programının çerçevelenmesi: İran'ın 2019 uranyum zenginleştirme duyurusuna eleştirel inşacı bir yaklaşım
  1. Tez No: 968312
  2. Yazar: ARDA ÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, ABD, Rusya ve Çin'in, İran'ın 2019'daki uranyum zenginleştirme duyurusunu nasıl farklı şekilde çerçevelediklerini analiz etmektedir. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi üzerine yazılmış literatür çoğunlukla, nükleer silah devletlerinin nükleer silahların yayılmasını önlemek için uranyum zenginleştirme içeren sivil bir nükleer programa karşı benzer davranışlar göstereceğini bekleyen geleneksel güvenlik düşüncesine dayanmaktadır. Benzerliklerine rağmen, ABD, Rusya ve Çin, İran'ın 2019 duyurusuna farklı tepkiler vermiştir. Bu bulmacayı incelemek için bu tez, örnek ülkelerin Benlik ve Öteki kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ve kimlik inşasının İran'ın nükleer hamlesini çerçevelemelerini nasıl etkilediğini incelemek için eleştirel inşacı bir yaklaşım kullanmaktadır. Bu tez, analitik araçlar olarak eklemleme ve özneleştirme ve devlet yetkililerinin 2019 boyunca yaptıkları resmî açıklamaları, röportajları ve konuşmalarını analiz etmek için söylem analizini kullanmaktadır. ABD, kendisi ve İran'ın temsillerine tam zıt anlamlar yüklemiş ve Benlik ve İran'ın Öteki kimliklerini zıt bir şekilde inşa etmiştir. ABD, İran'ın 2019 duyurusunu bir güvenlik tehdidi olarak çerçevelemiştir. Rusya, İran'a karşı Benlik ve Öteki kimliklerini hiyerarşik bir konumda inşa etti. Rusya, İran'ın 2019 duyurusunu bir güvenlik çerçevesi üzerinden değil, ABD'nin tek taraflı eylemlerine bir tepki olarak değerlendirdi. Çin'in kimlik inşası, esas olarak Benlik temsillerine odaklanıyor; İran'ı 'öteki' olarak değil, rasyonel ve meşru bir aktör olarak temsil ediyor. Çin, İran'ın 2019 duyurusunu bir güvenlik çerçevesi üzerinden değil, ABD ile neden-sonuç ilişkisine dayalı bir tepki olarak değerlendirdi. Dolayısıyla, ABD, Rusya ve Çin, İran'a karşı Benlik ve Öteki kimliklerini farklı şekilde inşa ettiler ve İran'ın 2019 duyurusuna farklı tepkiler verdiler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the United States, Russia, and China frame Iran's 2019 announcement of uranium enrichment differently. The literature on nuclear nonproliferation mostly rests on traditional security thinking, which expects that nuclear weapon states show similar behavior towards a civilian nuclear program with uranium enrichment to prevent the spread of nuclear weapons. Despite their similarities, the US, Russia, and China responded to Iran's 2019 announcement differently. To study this puzzle, this thesis uses a critical constructivist approach to examine how the case countries constructed their identities of Self and Other, and how the identity construction affected their framing of Iran's nuclear move. This thesis uses articulation and interpellation as analytical tools and discourse analysis to analyze the authorized state officials' official statements, interviews, and presidential speeches during 2019. The US attached exact opposite meanings to the representations of itself and Iran, constructing the identities of Self and Iran as Other through juxtaposition. The US framed Iran's 2019 announcement as a security threat. Russia constructed Self and Other identities in a hierarchical position vis-à-vis Iran. Russia framed Iran's 2019 announcement not through a security framing, but rather considered it a reaction to the unilateral acts of the US. China's construction of identities mainly focuses on the representations of Self that it did not construct an identity of Iran as other, rather it represented Iran as a rational and legitimate actor. China did not consider Iran's 2019 announcement through a security framing but saw it as a reaction based on a cause-and-effect relation with the US. Thus, the US, Russia, and China differently constructed identities of Self and Other vis-à-vis Iran and had divergent responses to Iran's 2019 announcement, which is overlooked by the literature on nuclear nonproliferation.