Three first-time mathematics mentor teachers area-specialized mentoring practices during an online professional development program
İlk kez mentörlük yapan üç matematik öğretmeninin bir çevrimiçi mesleki gelişim programı sürecindeki alana özgü mentörlük uygulamaları
  1. Tez No: 968318
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, ilk kez mentörlük yapan üç matematik öğretmeninin bir çevrim içi mesleki gelişim programı sürecinde mentörlük algılarının ve mentörlük uygulamalarının nasıl geliştiğini incelemektir. Araştırma Etkili Alan Eğitimi Mentörlük Modeli (ETALEM) çerçevesinde geliştirilen bir mentörlük eğitim programına katılmış gönüllü matematik öğretmenlerinden oluşmaktadır ve çoklu durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Veriler, mentörlük eğitimi sırasında kaydedilen video oturumları yanı sıra, her bir mentörle eğitim öncesi, ortası ve sonrası olmak üzere yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, eğitim boyunca mentörlerin hem mentörlük algılarında hem de mentörlük uygulamalarında bir gelişim olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, ETALEM'in alana özgü mentörlük için işlevsel bir çerçeve sunduğunu ve mevcut mentörlük modellerine güçlü bir alternatif oluşturabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çalışmanın bulguları doğrultusunda, gelecekteki araştırmalarda daha geniş örneklemler, farklı branşlar ve hem mentörlerin hem de öğretmen adaylarının bakış açılarını kapsayacak veri toplama yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir; bu sayede mentörlük uygulamalarının etkisi daha kapsamlı biçimde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to examine how the mentoring perceptions and practices of three first-time mathematics mentor teachers developed throughout the process of an online professional development program. The study was conducted using a multiple case study design and involved volunteer mathematics teachers who participated in a mentoring training program developed within the framework of the Mentoring for Area Specialized Teaching (MAST) Model. Data were collected through video-recorded mentoring sessions during the program, as well as through interviews conducted with each mentor before, during, and after the training. The findings indicate that the mentors showed development in both their perceptions of mentoring and their mentoring practices over the course of the program. This shows that MAST Model provides a functional framework for area-specific mentoring and could serve as a strong alternative to existing mentoring models. Furthermore, based on the results of this study, it is recommended that future research employ larger samples, include different subject areas, and use data collection methods that capture the perspectives of both mentors and preservice teachers; this would allow the impact of mentoring practices to be evaluated more comprehensively.