The impact of strategic agility and resilience on the competitiveness of firms: The case of Turkish firms during COVID-19 and earthquake
Stratejik çeviklik ve dayanıklılığın firmaların rekabet gücüne etkisi: COVID-19 ve deprem sırasında Türk firmalarının durumu
- Tez No: 968319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aşırı rekabetçi iş ortamı, piyasalardaki büyük değişimler ve COVID-19 ve deprem gibi krizler, firmaların rekabet gücü için önemli bir tehdit olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kriz dönemlerinde stratejik çeviklik ve firmaların rekabet gücü arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir: COVID-19 ve 2023 depremi sırasında Türk şirketleri örneği. Türkiye'de artan ekonomik oynaklık ve doğal afetler ortamında, araştırma bu dinamik yeteneklerin firmaların aksaklıklardan etkili bir şekilde nasıl geçmelerini sağladığını ortaya koymaktadır. Anket, yüzey geçerliliği için sektör uzmanları tarafından incelenmiş ve dağıtımdan önce katılımcılar üzerinde test edilmiştir. Anket, tabakalı örnekleme yöntemi ile 300 katılımcıya dağıtılmıştır. Bunlar arasında CEO, üst ve orta düzey yöneticiler, süpervizörler ve genel müdürler yer almıştır. Yanıt oranı 300 üzerinden 155, yani %85 olmuştur. Faktör analizi, üç çeviklik boyutu için (stratejik duyarlılık, esneklik ve liderlik birliği) olağanüstü güçlü yüklemeler (0,869-0,959) ortaya koymuş ve ölçüm güvenilirliğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The hypercompetitive business environment, major shifts in markets and crises such as COVID-19 and earthquake remains a significant threat to the competitiveness of firms. The purposes of this study is to assess the relationship between strategic agility and competitiveness of firms during crises: Case of Turkish companies during COVID-19 and earthquake 2023. Against the backdrop of increasing economic volatility and natural disasters in Turkiye, the research establishes how these dynamic capabilities enable firms to navigate disruptions effectively. The questionnaire was examined by industry experts for face validity and tested on the respondents before distribution. The questionnaire was distributed to 300 respondents through a stratified sampling method. These included CEO, top and middle managers, supervisors and general managers. The response rate was 155 out of 300, thus 85% response rate. Factor analysis revealed exceptionally strong loadings (0.869-0.959) for three agility dimensions: strategic sensitivity, flexibility, and leadership unity, confirming measurement reliability.