The impact of work experience, career adaptability, LinkedIn professional networking, and active use of linkedin on self-perceived employability of undergraduate students: The role of 3rd generation university OSTIM Technical University
Lisans öğrencilerinin algılanan istihdam edilebilirliği üzerindeki iş deneyimi, kariyer uyarlanabilirliği, linkedın profesyonel ağ oluşturma ve LinkedIn'in aktif kullanımının etkisi: 3. nesil üniversitenin rolü
- Tez No: 968317
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TÜREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN BABAÇOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, İş Deneyimi, Kariyer Uyumu, LinkedIn Profesyonel Ağ Oluşturma, LinkedIn'in Aktif Kullanımı ve Kendini Algılayan İstihdam Edilebilirlik arasındaki ilişkileri incelemektedir. Kariyer inşası teorisi ve sosyal sermaye teorisinden yararlanılarak, bu kavramlar arasındaki hem doğrudan hem de dolaylı etkileri incelemek üzere yapısal bir model geliştirilmiştir. Veriler, OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 154 lisans öğrencisi ve Mühendislik Fakültesi'nden 250 lisans öğrencisi olmak üzere toplam 5869 lisans öğrencisi olmak üzere 404 katılımcıdan toplanmıştır. Veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, iş deneyiminin kariyer uyumluluğunu (β = 0,192, p < 0,001) ve LinkedIn profesyonel ağ oluşturmayı (β = 0,226, p < 0,001) olumlu yönde etkilediğini, ancak LinkedIn'in aktif kullanımını (β = 0,006, p = 0,896) veya doğrudan algılanan istihdam edilebilirliği (β = -0,049, p = 0,302) önemli ölçüde etkilemediğini ortaya koymaktadır. Kariyer uyumluluğu, kendi algılanan istihdam edilebilirliğin güçlü bir öngörücüsü olarak ortaya çıkmaktadır (β = 0,494, p < 0,001), buna karşın LinkedIn profesyonel ağ oluşturma ve LinkedIn'in aktif kullanımı sınırlı doğrudan etki göstermektedir. Aracılık analizi, iş deneyiminin kariyer uyumluluğu aracılığıyla kendi algılanan istihdam edilebilirlik üzerindeki dolaylı etkisinin (M₁ = 0,095, p < 0,001) anlamlı olduğunu, diğer aracılık yollarının ise istatistiksel olarak desteklenmediğini göstermektedir. Bu bulgular, kariyer uyumluluğunun önceki iş deneyimlerini algılanan istihdam edilebilirliğe dönüştürmedeki kritik rolünü vurgulamaktadır ve LinkedIn etkileşiminin profesyonel ağ oluşturmayı destekleyebileceğini, ancak istihdam edilebilirlik algıları üzerindeki doğrudan etkisinin sınırlı olabileceğini ileri sürmektedir. Kariyer geliştirme stratejileri ve dijital profesyonel ağ oluşturma uygulamaları üzerindeki etkileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships between Work Experience, Career Adaptability, LinkedIn Professional Networking, Active Use of LinkedIn, and Self-perceived Employability. Drawing on career construction theory and social capital theory, a structural model was developed to examine both direct and indirect effects among these constructs. Data were collected from 404 participants (154 bachelor students from the Faculty of Economics and Administrative Sciences and 250 from the Faculty of Engineering of OSTIM Technical University, totaling 5869 bachelor students). The data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The results reveal that work experience positively influences career adaptability (β = 0.192, p < 0.001) and LinkedIn professional networking (β = 0.226, p < 0.001), but does not significantly affect active use of LinkedIn (β = 0.006, p = 0.896) or self-perceived employability directly (β = -0.049, p = 0.302). Career adaptability emerges as a strong predictor of self-perceived employability (β = 0.494, p < 0.001), whereas LinkedIn professional networking and active use of LinkedIn show limited direct influence. Mediation analysis indicates that the indirect effect of work experience on self-perceived employability via career adaptability (M₁ = 0.095, p < 0.001) is significant, whereas other mediation paths are not statistically supported. These findings underscore the critical role of career adaptability in translating prior work experience into perceived employability and suggest that while LinkedIn engagement can support professional networking, its direct impact on employability perceptions may be limited. Implications for career development strategies and digital professional networking practices are discussed.