Rejeneratif endodontik tedavi sonrası gözlenen koronal renklenmelerde farklı beyazlatma yöntemlerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of different bleaching methods on coronal discoloration observed after regenerative endodontic treatment
- Tez No: 968358
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada rejeneratif endodontik tedavi sonrası gözlenen koronal renklenmelerde sodyum perborat, karbamid peroksit ve bu ajanların KTP lazer ile aktivasyonunun beyazlatma etkinlikleri karşılaştırılmalı olarak incelendi. Çalışmada tek kök ve tek kanallı 80 adet üst çene keser diş kullanıldı. Dişlerin apikal segmentleri uzaklaştırılıp kök kanalları genişletilerek immatür dişler simüle edildi. Rejeneratif endodontik prosedürlere uygun olarak birinci seans %1,5'lik NaOCl ve %17'lik EDTA ile ikinci seans ise sadece %17'lik EDTA ile irrigasyon yapılarak dişlere kan ve MTA yerleştirildi. Hazırlanan dişler 6 ay bekletildikten sonra rastgele sodyum perborat (SP), karbamid peroksit (KP), sodyum perborat-KTP lazer (SP-KTP) ve karbamid peroksit-KTP lazer (KP-KTP) olmak üzere 4 gruba ayrıldı (n=20). Dişlere gruplarına göre ilgili beyazlatma prosedürleri uygulandı. Diş beyazlatma prosedürünün birinci seansı uygulanan dişler, inkübatörde 7 gün boyunca bekletildi. Aynı beyazlatma prosedürleri ikinci seansta tekrar uygulandı ve dişler aynı şartlarda 7 gün boyunca tekrar bekletildi. Dişlerin renk ölçümleri; herhangi bir işlem yapılmadan önce, rejeneratif endodontik prosedürlerden 6 ay sonra, birinci ve ikinci beyazlatma seanslarından 7 gün sonra spektrofotometre kullanarak yapıldı. Her bir örneğin farklı zaman aralıklarındaki ΔE değerleri, ölçümlerde belirlenen L*, a*, b* (CIELab*) değerleri kullanılarak hesaplandı. Renk değişiminin klinik algılanabilirlik eşiği 3,3 birim olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the bleaching efficacy of sodium perborate, carbamide peroxide and the activation of these agents with KTP laser on coronal discoloration observed after regenerative endodontic treatment was comparatively evaluated. A total of 80 maxillary incisor teeth with single roots and single canals were used in the study. The apical segments of the teeth were removed and the root canals were enlarged to simulate immature teeth. In accordance with regenerative endodontic procedures, irrigation with 1.5% NaOCl and 17% EDTA was performed in the first session, and only 17% EDTA was used in the second session, followed by the placement of blood and MTA into the root canals. After preparation, the teeth were stored for 6 months, then randomly divided into four groups (n=20): sodium perborate (SP), carbamide peroxide (CP), sodium perborate-KTP laser (SP-KTP), and carbamide peroxide-KTP laser (CP-KTP). Each group underwent its respective bleaching procedure. The teeth were incubated for a period of 7 days, following the first session of the bleaching procedure. In the second session, the same bleaching procedure was repeated and the teeth were again incubated under the same conditions for 7 days. Color measurements of the teeth were performed using a spectrophotometer before any procedure, 6 months after the regenerative endodontic procedures, and 7 days after the first and second bleaching sessions. ΔE values of each sample at different time intervals were calculated using the L*, a*, b* (CIELab*) values determined in the measurements. The clinical perceptibility threshold of color change was accepted as 3.3 units.