Havacılık sektöründe yakıt dökülmesi kazasının hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile risk analizi
Fuel spill accident risk analysis using computational fluid dynamics in aerospace industry
  1. Tez No: 968368
  2. Yazar: OLGUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Sivil Havacılık, Accidents, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde havacılık sektöründe yakıtlı işlemler esnasında oluşabilecek yakıt dökülmesi kazasının ihtiva ettiği tehlikeleri tespit etmek, kaza sonucu ortaya çıkacak sağlık, yangın ve patlama risklerini hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analiz etmek ve bu riskleri kabul edilebilir seviyeye düşürmek için gereken tedbirleri belirlemek amaçlanmıştır. Havacılıkta farklı kimyasal ve fiziksel özelliklerde yakıtlar kullanılmaktadır. Yakıt dökülmesi sonucu oluşacak yakıt buharlarının havadaki konsantrasyon dağılımlarını hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi ile değerlendiren yeterli miktarda çalışma bulunmamaktadır. Yakıt buharları insan sağlığı üzerinde olumsuz etki göstermekte, belirli konsantrasyonlara ulaştığında ise patlayıcı ortam oluşturmaktadır. Oluşan patlayıcı ortamın tutuşturucu bir kaynak ile ateşlenmesi durumunda patlama sonucu çoklu yaralanma ve ölüm riski bulunmaktadır. Bu çalışmada hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi kullanılarak dökülen yakıtın farklı çevresel koşullara göre buharlaşması, havada dağılımı ve tutuşturucu kaynağı ile ateşlenmesi sonucu oluşacak patlama modellenmiştir. Model, hava sıcaklığı 0 oC, 24 oC, 40 oC ve 45 oC ile rüzgar hızı 1 m/s, 5 m/s, 10 m/s ve 15 m/s çevre koşullarında havadaki kerosen buharı konsantrasyon dağılımlarını simüle etmek için tekrar çalıştırılmış ve en kötü olası senaryo tespit edilmiştir. Buna göre, en yüksek risk 45 oC ve 1 m/s senaryosunda yaşanırken rüzgarın 5 m/s üzerine çıkmasıyla risk ciddi düşüş göstermiştir. Rüzgarın buharlaşan yakıt partiküllerini seyreltmesi riski düşürürken olumsuz sağlık etkisinin uzak mesafelere ulaşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the dangers of a fuel spill accident that may occur during fuel operations in the aviation sector, to analyze the health, fire and explosion risks that will arise as a result of the accident with computational fluid dynamics and to determine the necessary measures to reduce these risks to an acceptable level. Fuels with different chemical and physical properties are used in aviation. There are not enough studies evaluating the concentration distributions of the fuel vapors in the air that will occur as a result of fuel spillage with the computational fluid dynamics method. Fuel vapors have a negative effect on human health, and when they reach certain concentration, they create an explosive atmosphere. If the explosive atmosphere is ignited by an ignition source, there is a risk of multiple injuries and death as a result of explosion. In this study, according to different environmental conditions, evaporation of fuel spill, dispersion of fuel vapors in the air and the explosion that can occur by an ignition source is modeled using the computational fluid dynamics. The model was rerun to simulate kerosene vapor concentration distributions in the air at ambient conditions of 0 oC, 24 oC, 40 oC and 45 oC and wind speeds of 1 m/s, 5 m/s, 10 m/s and 15 m/s and the worst possible scenario was identified. Accordingly, while the highest risk was experienced in the 45 oC and 1 m/s scenario, the risk decreased significantly as the wind increased above 5 m/s. The wind diluted the vaporized fuel particles, which reduced the risk, but caused the negative health impact to reach far distances.