Deprem sonrası konut tasarımlarında toplumsal katılım ve mimari yaklaşımlar: Uluslararası örneklerin Türkiye için değerlendirilmesi
Social participation and architectural approaches in post-earthquake housing design: Evaluation of international examples for Türkiye
- Tez No: 968379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma geçtiğimiz yıllarda art arda gerçekleşen büyük depremler sonucunda, afet sonrası yeniden yapılanma süreçlerinin, salt bir barınma sorunu değil, bunun yanında toparlanabilme, varlığını sürdürülebilir şekilde devam ettirebilme, kaynaklara eşit bir şekilde erişebilme açılarından irdelenmesi gereken kapsamlı sorunlar kümesi olduğunu gösteren kanıtlardan hareket edilerek hazırlanmıştır. 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremler, yapı güvenliğinin yanında, bu kavram ile direk bağlantılı olan mimari tasarım olgusuna mevcut yaklaşımların yeniden ele alınması gerektiğini göstermiştir. Bu doğrultuda, dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen ve yeniden yapılanma süreçlerini kendi koşulları altında başarılı bir şekilde atlatan Şili (2010), Japonya (2011), Yeni Zelanda (2011) ve Nepal (2015) depremleri alan çalışması olarak seçilmiş, geçirdikleri tecrübeler mimari tasarım kriterleri doğrultusunda belirli bir metot izlenerek ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, deprem sonrası konut tasarımlarında sürdürülebilirlik, esneklik, toplum katılımı, coğrafi ve iklimsel koşullara uyum, taşıyıcı sistem seçimi, malzeme kullanımı gibi mimari kriterlerin, vaka olarak seçilen ülke koşullarında ne şekilde ele alındığını ve bu kriterlerin Türkiye'de olası bir afet sonrasında nasıl uygulanabileceğini değerlendirmektir. Araştırmada her ülkede yaşanan afet süreçleri için kriter bazlı analizler yapılmış, elde edilen bulgular ışığında karşılaştırmalı tablolar hazırlanmış ve sonuçlar üzerinden ülkemize özgü çıkarımlar yapılmıştır. Bu araştırma hem kuramsal hem de uygulamaya dönük bir bakış açısı sunarak eyleme geçirilebilir fikirler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared based on evidence that, as a result of the major earthquakes that occurred one after another in the past years, post-disaster reconstruction processes are not just a sheltering problem, but also a comprehensive set of problems that need to be examined in terms of recovery, sustainability, and equal access to resources. The Kahramanmaraş-centered earthquakes of February 6, 2023, have shown that, in addition to structural safety, existing approaches to the concept of architectural design, which is directly related to this concept, need to be reconsidered. In this context, the earthquakes in Chile (2010), Japan (2011), New Zealand (2011), and Nepal (2015), which occurred in different parts of the world and successfully survived the reconstruction processes under their own conditions, were selected as field studies, and their experiences were addressed by following a specific method in line with architectural design criteria. The aim of the research is to evaluate how architectural criteria such as sustainability, flexibility, community participation, adaptation to geographical and climatic conditions, selection of structural systems, and use of materials are addressed in post-earthquake housing designs in the selected country conditions and how these criteria can be applied after a possible disaster in Türkiye. In the research, criteria-based analyses were conducted for disaster processes experienced in each country, comparative tables were prepared in light of the findings obtained, and inferences specific to our country were made based on the results. This research aims to develop actionable ideas by providing both a theoretical and practical perspective.