Detection of mutagens in filtrates of airborne particulates from Ankara by the salmonella/microsomes mutagenicity assay
  1. Tez No: 9684
  2. Yazar: REŞİDE YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
GZET ANKARA HAVASINDA BULUNAN PARTİKÜLER MADDELERİN MUT A JEN IK POTANSİYELLERİNİN SALMONELLA/MIKROZOM METODU İLE TESBITI YURTTAŞ, Reşide Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi ; Prof» Dr. Hasan Bağcı Mayıs 1990, 109 Say -fa Birçok çalışma, çevre atmosferinde bulunan gaz ve aerosol lerin mutajenik özelliği olabileceğini gösteriyor. Bu araştırma, ölçülen hava kirliliği parametreleri (toplam asılı partiküler maddeler, duman ve SO2) ve Salmonella typhi murium bakterisinin iki suşunun hava örneklerine gösterdikleri tepki arasındaki korrelasyonu değerlendirmek, kaynak -farkından (taşıt araçları, yakıt tüketimi) meydana gelen bölgesel varyasyonları tespit etmek ve kaynak farklılığından meydana gelen mevsimsel değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yukarıda belirlenen noktaları aydınlatmak için Ankara'nın farklı yerlerinden değişik mevsimlerde alınan hava örnekleri Ames testi ile çalışıldı. Havadan kaynaklanan part i kül ler, yak laşı k 24 saatlik bir süre boyunca cam fiber filtreleri üzerinde, yaklaşık 1221 ( minimum ) ila 2979 ( maksimum ) m3"' hava olarak standart yüksek volüm tekniği ile toplandı. Aseton ile yaklaşık 48 saat çalkalandıktan ve evaporasyon la kurutulduktan sonra artık kısirn dimeti lsül f oksi t ( DMSO ) içerisinde çözüldü. Salmonel la/mi krozom muta j en isi te deneyinde plak basma, 1.221 m3 ila 2.979 m3-' havadan elde edilen partiküler madde denendi. Verilerin istatistiksel analizi su sonuçlan ortaya koydus Mutajenisite düzeyi yıllık bir değişimi takip ederek en yüksek aktivitesini kış mevsiminde gösteriyor. _v.mutajenik aktivite bilinen hava kirliliği bileşenleri ile yüksek bir korrelasyon gösteriyor. TA 98 ve TA 100 deney suş larının havada bulunan partiküler maddelere gösterdikleri tepkiler farklı Bulundu. TA 98 suşu ile ölçülen mutajenisite SO2 ile pozitif ve önemli korrelasyon gösterirken, TA 100 suşu ile ölçülen nutajenisite TSP ile poziti-f ve önemli korrelasyon gösteriyor ve ler iki suş da duman ile önemli korrelasyon gösteriyorlar. - Anahtar sözcükler s Hava kirliliği, havada bulunan jartiküler maddeler, Salmonella typhimurium. Ames testi, netabolik aktivasyon, mutajenler. Bilim dalı sayısal kodu: 401.02.02 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETECTION OF MUTAGENS IN FILTRATES OF AIRBORNE PARTICULATES FROM ANKARA BY THE SALMONELLA/MICROSOMES MUTAGENICITY ASSAY YURTTAŞ, Reside M.S. in Biology Supervisor s Prof. Dr. Hasan Bağcı May 1990, 109 pages Many studies indicate that aerosols in the ambient atmosphere may have mutagenic properties. This study wanted to assess the correlations between measured air pollution parameters ( TSP, Smoke, and SO2 ) and mutagenic response of two strains of the bacterium Salmonella typh i murium to air samples, to establish regional variations originating due to source differences (vehicles, fuel combustion), and to determine seasonal variations originating due to source variation. To elucidate the above points air samples taken in different seasons at ten different locations of Ankara were studied by the Ames Test. Airborne particles were collected on glass - fiber filters during a period of approximately 24 h from about 1221 (minimum) to 2979 (maximum) m“”' of air with the standard high - volume technique. After shaking with acetone for about 48 h and evaporating to dryness, the residue was dissolved in dimethyl sulphoxide (DMSO). In the Salmonella / microsomes mutagenicity assay, particulate matter derived from 1.221 m“' to 2.979 m”"' of air was tested per plate. Statistical evaluations of the data lead to the following conclusions s level of mutagenicity follows a yearly cycle, with the highest activity found in winter. Mutagenic activity is correlated highly with commonly registered air pollution components. The responses of the tester strains TA 98 and TA 100 to airborne particulate matters were different..III.lutagenicity measured with the TA 98 strain is strongly and sositively correlated with SC^, mutagenicity measured with the TA LOO strain is strongly and positively correlated with TSP and 30th are correlated significantly with smoke. Key words s Air pollution, Airborne particulates, Salmonel la typhi murium, Ames test, Metabolic activation, Mutagens. Science code: 401.02.02 -IV