Performance prediction of gas storage in salt caverns
- Tez No: 9685
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ GÜMRAH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET YERALTI TUZ BOŞLUKLARINDA GAZ DEPOLANMASI PERFORMANSININ TAHMİNİ YAPICI, Murat Petrol Yüksek Mühendisi Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fevzi GÜMRAH Mayıs, 1990, 119 Sayfa Bu çalışma, yeraltı tuz boşluklarında depolanan gaz miktarını hesaplamak ve kuyulardaki tek fazlı gaz akışında basınç ve sıcaklık profillerini eş zamanlı olarak tahmin etmek için geliştirilen bilgisayar modelini tarif eder. Kuyu boyunca sıcaklığın çözümü için yarı-kararlı durum yaklaşımı kullanıldı. Model. Joule-Thomson etkisini de içerdi. Yeraltı tuz boşluklarında depolanan gaz miktarının hesaplanması için basınç-hacim davranışı kullanıldı. Geliştirilen bilgisayar programı değişik akış tercihlerine müsaade ederek esneklik ve ilave doğruluk sağladı. Bu, programı farklı kuyu tasarımlarına ve şartlarına uygulanabilir yaptı. Model tahminlerinin gerçek saha verileri ile karşılaştırılması sunuldu ve uyumlu sonuçlar elde edildi. Basınç ve sıcaklık grafikleri kuyudibi değerlerinin kuyubaşı basınç ve sıcaklığına, akış debisine, üretim borusu çapına ve derinliğe karşı duyarlılığını gösterdi. Bu çalışmanın sonuçları, tuz boşluklarında gaz depolanmasında üretim ve enjeksiyon problemlerini en aza indirgemek için mümkün olan en büyük çapta üretim borusunun kullanılmasının gerektiğini gösterdi. Anahtar Kelimeler : Gaz depolanması, depolanan gaz miktarı, Joule- Thomson etkisi, basınç ve sıcaklık profilleri, yeraltı tuz boşlukları, tek fazlı gaz akışı 617.01.01 -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE PREDICTION OF GAS STORAGE IN SALT CAVERNS YAPICI, Murat M. Sc. in Petroleum Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Fevzi GÜMRAH May, 1990, 119 Pages This study describes the computer model that was developed to calculate the gas inventory in salt caverns and to predict pressure and temperature profiles simultaneously for single phase gas flow in wells. The semi-steady state approach was used for the solution of temperature in the well column. It also included the Joule-Thomson effect. The pressure-content hysteresis was used for inventory calculations in salt caverns. The developed computer program introduced flexibility and added accuracy by allowing different flow options. This made the program applicable to different well designs and conditions. Comparison of the model predictions with actual field data were presented and good agreement was achieved. Pressure and temperature curves illustrated the sensitivity of downhole values to wellhead pressure and temperature, flow rate, tubing size and depth. The results of this study showed that the maximum permissible pipe size should be used for the gas storage in salt caverns in order to minimize the gas production and injection problems. Key Words : Gas storage, inventory, Joule-Thomson effect, pressure and temperature profiles, salt cavern, single phase gas flow \ V 617.01.01 -iii-