Reporting crime and criminals in newspapers during the Second Constitution
İkinci Meşrutiyet gazetelerinde suç ve suçlulunun haberleştirilmesi
  1. Tez No: 968407
  2. Yazar: FATİH ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma, İkinci Meşrutiyet Dönemi Osmanlı İmparatorluğu'nda gazetelerin siyasi duruşlarının suç haberciliğine etkisini araştırmaktadır. Tanin (İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne bağlı), İkdam (Ahrar Fırkası destekçisi) ve Sabah (nispeten tarafsız) gazetelerinden suç ve asayişe dair haberler ve makaleler istatistiksel ve söylemsel olarak analiz edilmiştir. Çalışma, asayiş, polis ihmalkarlığı ve serserilik gibi konularda toplumsal endişelerin öne çıktığı bir dönemi konu almaktadır. Suç haberlerinin belirli bir kalıpta verilmesine ve gazeteler arasında önemli farklar olmamasına rağmen, bu tez Tanin'in bazı haberleri kasıtlı olarak daha geç yayınlayarak arada geçen sürede faillerin gözaltına alındığı bilgisini eklediğini ve bunu İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin liderliğinde gerçekleşen devrim sonrası asayişin bozulduğu korkularına karşı daha güvenli bir şehir ve daha güçlü bir rejim imajı çizme amacıyla yaptığını iddia etmektedir. Diğer yandan, İkdam ise polisi ihmalkarlıkla ve görevi kötüye kullanmakla sık sık eleştirmesine rağmen, polis ve askerin Rum protestoculara ateş açtığı Beyoğlu Vakası sonrası polisi açıkça eleştirmekten kaçınmıştır. Bu çalışma, Beyoğlu Vakası sonrası İkdam'ın sessizliğinin, milliyetçi hassasiyetlerin ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlayıcı etkisinin somut bir örneği olduğunu iddia etmektedir. İkdam, liberal ve muhalif duruşuna rağmen, bir milli güvenlik ve itibar meselesi olarak sunulan Beyoğlu Vakası karşısında vatan hainliğiyle itham edilme çekincesiyle polisi açıkça eleştirmekten kaçınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the influence of newspapers' political affiliations on crime reporting during the Second Constitutional Era of the Ottoman Empire. News and articles on crime and public order in Tanin (affiliated with the Committee of Union and Progress), İkdam (supporting the Liberty Party), and Sabah (which acted as relatively neutral) were subjected to a statistical and rhetorical analysis. The study focuses on a period marked by heightened concerns over public order, police negligence, and vagrancy. Although crime news was formulaic and did not vary much between the newspapers, this thesis argues that Tanin deliberately delayed publishing some reports to include updates on offenders' detentions, aiming to present the image of a safer city and a stronger regime amid fears of declining order in the aftermath of the revolution spearheaded by the Committee of Union and Progress. İkdam, on the other hand, regularly criticized the police force for negligence and abuse of power. However, İkdam refrained from openly criticizing the police in the aftermath of the Beyoğlu Incident, where the police and soldiers fired shots at a protesting Rum crowd. This thesis argues that İkdam's silence in the aftermath of the Beyoğlu Incident reflects the constraining influence of nationalist sensitivities on editorial autonomy. In the face of what was being presented as a matter of national dignity and security, İkdam avoided direct criticism of the police despite its liberal and oppositional stance, so as to prevent being labeled unpatriotic.