Ready, set, remix: layers of resistance in Turkey's digital everyday through remix videos
Türkiye'nin dijital gündelik yaşamında remiks videolar üzerinden direnişin katmanları
  1. Tez No: 968406
  2. Yazar: İREM NUR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, toplumsal gündelik varlığın sanal ve katmanlı bir devamlılığı haline gelmiş dijital mekanda gelişen politik remiks videoları ve remiks kültürünü Türkiye'deki di- reniş içeriği üzerinden incelemektedir. 2013 Gezi Parkı protestoları ve erken dönem Cumhuriyet anlatılarına duyulan nostaljik duygulanım ile 2025 Saraçhane protesto- larında ortaya çıkan“direnen”kimliği ve direniş anlatılarının dönüşümü remiks vide- olar üzerinden zamansal ve içeriksel karşılaştırmalar ile ele alınmaktadır. Sosyal medya platformlarında kendine anlamlı bir yer edinen ve duygulanım yönü güçlü bu görsel-işitsel anlatılar, hatırlatıcı ve iletişimsel işlevleriyle de de Certeau'nun (1984) strateji ve taktik kuramı çerçevesinde unutulma ve geleneksel medyadaki görünürsüzlüğe karşı dijital, gündelik ve sosyal bir direniş taktiği olarak tartışılmak- tadır. Sonuç olarak, dijital mecralarda medya üzerinden, kullanıcı-temelli ve çok katmanlı yeniden üretme pratiklerinin toplumdaki direniş kimliği ve anlatılarına bir katkı sunduğu ve anlamlı bir yansıması olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines political remix videos and remix culture that have emerged within digital space, a virtual and stratified extension of everyday life, by focusing on the context of resistance in Turkey. It analyzes the transformation of the dissident identity and resistance narratives that surfaced during the 2025 Saraçhane protests with the nostalgic affects tied to the 2013 Gezi Park protests and early Republi- can narratives. By comparing remix videos from the 2010s to 2020s, it temporarily and thematically traces the practice of remixing resistance as a new media form shaped by socio-political dynamics and technological environment. These emotion- ally resonant audiovisual narratives, which have found a meaningful place on social media platforms, are discussed as digital, everyday, and socially embedded tactics of resistance against invisibility in traditional media and social forgetting. This anal- ysis is based on de Certeau's (1984) theory of strategies and tactics, emphasizing their mnemonic and communicative functions. It argues that media practices based on user participation and multilayered reproduction in digital environments offer a meaningful contribution to, and reflection of, the formation of resistance identities and narratives in contemporary society.