When AI discriminates: Comparing how people respond to gender discrimination by AI and humans
Yapay zekâ ayrımcılık yaptığında: İnsanların yapay zekâ ve insanlar tarafından yapılan cinsiyet ayrımcılığına nasıl tepki verdiğinin karşılaştırılması
- Tez No: 968416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JUNKO KANERO, PROF. DR. SABAHAT ÇİĞDEM BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapay zekâ (AI) sistemleri farklı alanlara giderek daha fazla entegre oldukça bu sistemlerin ayrımcı davranışları her zamankinden daha önemli hale gelmektedir. AI ayrımcılığı (yani AI'ın ayrımcı davranışları) herhangi bir grubu etkileyebilir, fakat kadınlar gibi dezavantajlı gruplar daha sık hedef alınabilir. Ancak, AI ayrımcılığının insanların hedef alınan gruplara yönelik tutumlarını ve statükoya karşı çıkma isteklerini etkileyip etkilemediği henüz net değildir. Bu sebeple, bu tez AI ayrımcılığının insanların kolektif eylem niyetlerini ve gruplar arası tutumlarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Türkiye'de (Çalışma 1) ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (Çalışma 2) yürütülen iki çevrimiçi çalışmada katılımcılar ya (1) AI'ın kadınlara yönelik ayrımcılığı, (2) insanların kadınlara yönelik ayrımcılığı ya da (3) ilgisiz bir konu (yani kontrol koşulu) hakkında okudular ve kadınlara yönelik algıladıkları tehditi, kadınların eşit muamelesi için kolektif eylem niyetlerini, feministlere yönelik tutumlarını ve kadınlara yönelik tutumlarını bildirdiler. Bulgular, AI sistemlerinin insan ayrımcılardan daha az tehdit edici olarak algılandığını fakat kontrol koşulundan daha fazla tehdit algısına yol açtığını göstermiştir. Beklentilerin aksine, ne AI ne de insan ayrımcı koşulları, kolektif eylem niyetleri ve kadınlara ve feministlere yönelik tutumlar açısından kontrol koşulundan anlamlı ölçüde farklılaşmamıştır. Bu bulgular AI'ın ayrımcı davranışlarının grup düzeyinde sonuçlarına dair içgörü sunar.
Özet (Çeviri)
As artificial intelligence (AI) systems become increasingly integrated into different domains, their discriminatory behaviors become more relevant than ever. AI discrimination (i.e., AI's discriminatory behaviors) can affect any group, but disadvantaged groups, such as women, may be targeted more frequently. However, it remains unclear whether AI discrimination influences people's attitudes towards targeted groups and their willingness to challenge the status quo. Thus, this thesis explores how AI discrimination affects people's collective action intentions and intergroup attitudes. In two online studies, participants in Turkey (Study 1) and the United States (Study 2) read about either (1) AI discrimination toward women, (2) humans' discrimination toward women, or (3) an unrelated topic (i.e., control condition), and reported their perceived threat toward women, collective action intentions for women's equal treatment, attitudes toward feminists, and attitudes toward women. Findings revealed that AI systems were perceived as less threatening than human discriminators but led to more perceived threat than the control condition. Contrary to expectations, neither AI nor human discriminator conditions significantly differed from the control condition in terms of collective action intentions and attitudes toward women and feminists. These findings offer insights into the group-level consequences of AI discrimination.