From tension to action: Understanding the dynamics of anti-refugee mobilization
Gerilimden eyleme: Mülteci karşıtı mobilizasyonun dinamiklerini anlamak
- Tez No: 968415
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT ÇİĞDEM HEMŞİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kolektif eylem literatürü uzun süredir dezavantajlı grupların hakları için gerçekleşen kolektif eylemlere odaklanmaktadır. Ancak artan azınlık karşıtı tutumlarla birlikte, bu odak dezavantajlı gruplara karşı gerçekleşen kolektif hareketlere kaymaya başlamıştır. Mülteciler, ev sahibi toplumların avantajlı konumdaki üyelerinin giderek daha çok karşıt yönde mobilize olduğu bu dezavantajlı gruplardan biridir. Artan mülteci sayısı ve mültecilere karşı düşmanlığın giderek yükselmesi, ev sahibi toplumdaki bu hareketlenmenin ardındaki dinamiklerin anlaşılmasını etkili müdahaleler için gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye bağlamında mülteci karşıtı mobilizasyonun psikolojik arka planı aracılık modeli kullanılan iki çalışma ile incelenmiştir. Çalışma 1'de (N = 2209), algılanan tehdit ve adaletsizliğin, sırasıyla korku ve öfke aracılığıyla Suriyeli mültecilere yönelik kolektif eylem niyetlerini yordadığı bulunmuştur. Ancak öfke hem geleneksel hem çevrimiçi eylem niyetlerini yordarken, korku yalnızca geleneksel eylem niyetleri için anlamlı bir yordayıcı olmuştur. Çalışma 2'de (N = 335) modele insandışılaştırma değişkeni eklenmiş ve algılanan tehdit ile adaletsizliğin, yine korku ve öfke aracılığıyla ve ardından insandışılaştırma üzerinden, dolaylı yoldan daha güçlü kolektif eylem niyetlerini yordadığı görülmüştür. Genel olarak bulgular, kolektif eylemin bilinen yordayıcılarını desteklemekte ve mülteci karşıtı mobilizasyonda insandışılaştırmanın ek rolünü vurgulamaktadır. Nedensel çıkarımlar yapılabilmesi ve korkunun rolünün daha ayrıntılı incelenmesi için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Collective action literature has long focused on mobilization for the rights of disadvantaged groups. However, with rising anti-minority sentiments, this focus has begun to shift toward mobilization against the disadvantaged. Refugees are one of these disadvantaged groups that advantaged members of host societies increasingly mobilize against. Given the growing number of refugees and the rising hostility directed at them, understanding the dynamics behind host society mobilization is necessary for effective intervention. In the present work, I examine the psychological background of anti-refugee mobilization in Türkiye across two studies using a mediation model. In Study 1 (N = 2209), I found that perceived threat and injustice predicted collective action intentions against Syrian refugees, through fear and anger, respectively. However, while anger predicted both traditional and online collective action intentions, for fear, this pattern was only significant for traditional collective action. In Study 2 (N = 335), I extended the model by adding dehumanization and found that perceived threat and injustice again indirectly predicted stronger collective action intentions, through fear and anger, and then dehumanization. Overall, the findings support the established predictors of collective action and highlight the additional role of dehumanization in anti-refugee mobilization. Further research is needed to establish causal pathways and explore the role of fear in more detail.