Feminizmin Türkiye'deki algısı: Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri bireylerin feminizm algıları ve tanımları
Perception of feminism in Turkey: Definitions and perceptions of individuals aged 18 and over living in Türkiye
  1. Tez No: 968435
  2. Yazar: YELİZ BANU ERİLTUTMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de feminizmin toplumsal algısını anlamaya yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. 18 yaş ve üzeri 477 bireyle yapılan nicel araştırmada, katılımcıların feminizmle ilgili farkındalık, bilgi düzeyi, tanım ve tutumları değerlendirilmiştir. Araştırmada çevrimiçi anket tekniği kullanılmış; katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim, bölge ve ideolojik kimliklerine göre kırılımlı analizler yapılmıştır. Bulgular, feminizmin yaygın olarak“kadın haklarını savunan”ya da“kadın-erkek eşitliğini amaçlayan”bir hareket olarak tanımlandığını; ancak erkek katılımcılar ve muhafazakâr kimlik taşıyan bireyler arasında“erkek düşmanlığı”gibi olumsuz çağrışımların da mevcut olduğunu göstermiştir. Ayrıca,“feminist”olarak tanımlanmak çoğunlukla olumlu ya da nötr karşılanmakla birlikte, birçok kişi feminizmin ilkelerine katıldığını belirtse de kendini feminist olarak tanımlamaktan kaçınmaktadır. Çalışma, feminizmin toplumda hâlâ çok boyutlu ve kimi zaman çelişkili şekilde algılandığını ortaya koymakta, bu kavramın daha doğru anlaşılması için kapsamlı bir bilgilendirme ihtiyacına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the public perception of feminism in Turkey. Based on a quantitative survey conducted with 477 individuals aged 18 and over, the research investigates awareness, knowledge, definitions, and attitudes toward feminism. An online questionnaire was administered, and results were analyzed across demographic variables such as gender, age, education, region, and ideological identity. Findings show that while feminism is commonly defined as“a movement advocating women's rights”or“promoting gender equality,”a significant number of male and conservative participants perceive it negatively, associating it with“man-hating.”Moreover, even though many respondents agree with the principles of feminism, they hesitate to identify themselves as feminists. The results indicate that feminism remains a multidimensional and sometimes contradictory concept in Turkish society. The research underlines the need for broader educational efforts to address misunderstandings and foster a more accurate and inclusive understanding of feminism.