Öğretmenlerin dijital yeterliklerini geliştirmeye yönelik kitlesel açık çevrimiçi ders tasarım önerisi
A massive open online course design proposal for improving teachers' digital competences
- Tez No: 968434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Dijital yeterliklerin kazanılması, günümüzün dijitalleşen dünyasında bireylerin hem kişisel hem de mesleki yaşamlarında etkin, güvenli ve bilinçli bir şekilde var olabilmeleri açısından son derece önemlidir. Özellikle eğitim alanında, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin dijital araçları bilinçli ve verimli kullanabilmeleri, öğretim ve öğrenme süreçlerinin niteliğini artırır. Öğrencilerin dijital becerilerinin geliştirilmesi, büyük ölçüde öğretmenlerin pedagojik sorumluluğu altında olup, bu sürecin etkili biçimde yürütülebilmesi için öğretmenlerin öncelikle kendi dijital yeterliklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Gerek ulusal gerek uluslararası kurum ve kuruluşların gerçekleştirdiği araştırmalar öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirmeye yönelik olumlu tutumlarına rağmen yeterli dijital becerilere sahip olmadıklarını göstermektedir. Bu durum pedagojik açıdan yapılandırılmış ve hedefe yönelik dijital yeterlik eğitimlerine olan ihtiyacı açıkça ortaya koymaktadır. Günümüzde dijital çağın gerekliliklerine yanıt verebilecek esnek ve uygulamaya dönük eğitimler için kitlesel açık çevrimiçi dersler yenilikçi bir çözüm olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma öğretmenlerin dijital yeterliklerini geliştirmeye yönelik kitlesel açık çevrimiçi ders tasarım önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada alanyazındaki mevcut dijital yeterlik eğitimlerine ilişkin çalışmalar, sistematik derleme yöntemine uygun biçimde analiz edilerek raporlanmış ve bu kapsamda 32 makale ayrıntılı biçimde incelenmiştir. İkinci aşamada, öğretmen ve uzmanların dijital yeterlik eğitimlerine ilişkin ihtiyaç ve değerlendirmelerini derinlemesine incelemek amacıyla bir araştırma yürütülmüştür. Çalışmaya, dijital yeterlik düzeyleri ile mesleki deneyimleri açısından çeşitlilik gösteren farklı branşlardan 30 öğretmen ve sekiz alan uzmanı katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak DigCompSAT ölçeğinden ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılmış, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda öğretmenlerin dijital yeterliklerini geliştirmek amacıyla ihtiyaç analizleri, uzman değerlendirmeleri ve alanyazın bulguları doğrultusunda, bir kitlesel açık çevrimiçi dersin temel özelliklerini belirleyen bir tasarım modeli önerilmiştir. Önerilen kitlesel açık çevrimiçi ders tasarım modeli; eğitim içeriği, etkileşim, yeterliklerin transferi, geri bildirim, motivasyon ve sürdürülebilirlik bileşenlerinden oluşmaktadır. Her bir bileşene ilişkin sonuçlardan yola çıkarak araştırmacılar için derinlemesine incelenmesi gereken boyutlar, tasarımcılar için içerik ve ortam geliştirme stratejileri ile uygulayıcılar için eğitim süreçlerinin etkililiğini artırmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Acquiring digital competences is extremely important for individuals to exist effectively, safely and consciously in both their personal and professional lives in today's digital world. Especially in the field of education, the conscious and efficient use of digital tools by both teachers and students increases the quality of teaching and learning processes. Developing students' digital skills is largely the pedagogical responsibility of teachers, and in order for this process to be carried out effectively, teachers must first develop their own digital competences. Research conducted by both national and international institutions and organizations shows that despite teachers' positive attitudes towards improving their digital skills, they do not have sufficient digital skills. This situation clearly reveals the need for pedagogically structured and targeted digital competence training. Today, massive open online courses are considered an innovative solution for flexible and practical training that can meet the requirements of the digital age. This study aims to present a massive open online course design proposal to improve teachers' digital competences. The study consists of two stages. In the first stage, studies on existing digital competence training in the literature were analyzed and reported in accordance with the systematic review method, and 32 articles were examined in detail within this scope. In the second stage, a study was conducted to examine in depth the needs and evaluations of teachers and experts regarding digital competence training. Thirty teachers and eight field experts from different branches, with varying levels of digital proficiency and professional experience, participated in the study. In the study, DigCompSAT scale and semi-structured interview forms were used as data collection tools and the obtained data were evaluated using content analysis method. As a result of the study, a design model that determines the basic features of a massive open online course was proposed in line with needs analysis, expert evaluations and literature findings in order to improve teachers' digital competences. The proposed MOOC design model consists of educational content, interaction, transfer of competences, feedback, motivation, and sustainability components. Based on the results for each component, recommendations are presented for researchers on dimensions that need to be examined in depth, for designers on content and environment development strategies, and for practitioners on increasing the effectiveness of educational processes.