Cüneyt Arkın tarihi filmlerinde yer alan türk sözlü kültür motifleri: Battal Gazi filmleri örneği
Turkish oral culture motifs in historical movies of Cüneyt Arkın: the example of Battal Gazi movies
- Tez No: 968436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Western Linguistics and Literature, Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sözlü kültürün sinemaya aktarımı sinemanın tarihi kadar eskidir. Bu aktarım ilk bakışta eğlendirme amaçlı gibi görünse de derinlemesine bakıldığında görülür ki sözlü kültürün işlevlerinin hepsine sahiptir. Sözlü kültür ürünlerinin en küçük ama en önemli parçası olan motifler, görsel aktarımın bir aracı olarak sinema yoluyla hareketli resimler ve ses olarak beyaz perdeden izleyiciye aktarılır. İşte bu sebepten dolayı sinema, sözlü ve yazılı kültürün işlevlerini de yerine getirdiği için“görsel kültür”unsuru olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda sinema bir“yeniden yaratma”ya da“inşa etme”aracıdır. Epik sinema filmleri ve epik sözlü kültür arasındaki ilişki yeni bir mitoloji inşa etme biçimi olarak yorumlanabilir. Sözlü kültürde yer alan motiflerin filmlerde karşımıza çıkış biçimleri, verdiği mesajlar ve seyirci üzerinde yarattığı etkilerin incelenmesi gerekmektedir. Tezin ana çalışma konusu Cüneyt Arkın'ın oynadığı tarihi filmlerden olan Battal Gazi film serisinde yer alan sözlü kültür motiflerinin tespitidir. Tez konusunun seçiminde en önemli etken, sinema ve sözlü kültür ilişkisine motif açısından bakma çabası olmuştur. Böyle bir çalışma yapmak için tarihi filmlere odaklandığımızda akla ilk gelen isimlerin başında Cüneyt Arkın ve onun başrol oynadığı filmler yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, hem sinema ve sözlü kültür ilişkisini, hem de sinemanın ürettiği modern mitoloji unsurlarını Cüneyt Arkın ve filmleri özelinde incelemeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The transfer of oral culture into cinema is as old as cinema itself. At first glance, this may seem intended merely for entertainment; yet closer examination shows that it embodies all the functions of oral tradition. Motifs, the smallest yet most meaningful units of oral culture, are conveyed through cinema as images and sounds on the screen. Thus, cinema is regarded as part of“visual culture,”fulfilling the roles of both oral and written tradition. In this sense, it becomes a tool of“recreation”and“construction.”The link between epic films and epic oral tradition can be seen as a form of creating new mythology. Accordingly, it is vital to examine how oral motifs appear in films, the messages they transmit, and the impact they generate on audiences. This thesis focuses on identifying oral culture motifs in the Battal Gazi film series, one of the prominent historical productions starring Cüneyt Arkın. The choice of topic stems from the effort to analyze cinema and oral tradition through motifs. When considering Turkish historical cinema, Cüneyt Arkın and his films emerge as leading examples. The study therefore aims to explore both the relationship between cinema and oral culture and the modern mythological elements shaped by cinema, with a particular emphasis on Cüneyt Arkın and his role in constructing cultural narratives.