Tersine göç eden bireylerin girişimcilik faaliyetleri
Entrepreneurial activities of individuals who migrated reverse
  1. Tez No: 968438
  2. Yazar: MURAT SELİM YAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göç, insanların belirli bir zaman diliminde gönüllü veya zorunlu nedenlerden dolayı yaşadıkları topraklardan ayrılarak başka bir bölgeye taşınma ya da yerleşme eylemidir. Göç eden bireylerin hepsi hayatlarının sonuna kadar göçtükleri yerlerde kalmamakta, kendi an topraklarına geri dönmektedirler. Bu eylem ise tersine göç olarak adlandırılmaktadır. Tersine göç, genellikle göç veren alanlara, göç alan yerlerden gerçekleşen ya da daha önce göçmüş bireylerin geri dönüşlerini ifade etmektedir. Ekonomik fırsatların değerlendirilmesi, kültürel bağlara geri dönme isteği veya politik koşullar tersine göçün nedenleri arasındadır. Bu çalışma, tersine göç eden bireylerin girişimcilik yönelimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, bu amaç doğrultusunda nicel bir araştırma deseni benimsenmiştir. Deskriptif (betimsel) araştırma yöntemi kullanılmış olup, kesitsel model uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, katılımcıların sosyo-demografik profilleri ve girişimcilik yönelimleri hakkında detaylı sayısal veriler sunmaktadır. Katılımcıların %61'i erkek, %39'u kadınlardan oluşmaktadır ve en büyük yaş grubunu %30,1 oranla II 25-34 yaş aralığı oluşturmaktadır. Medeni durum açısından, katılımcıların %57,5'i evli, %42,5'i bekardır. Eğitim düzeyinde en büyük oran, %29,5 ile lisans mezunlarına aittir; lise mezunları %26 oranında, yüksek lisans mezunları ise %3,4 oranında temsil edilmiştir. Gelir düzeyinde katılımcıların %24'ü 20.001-30.000 TL aralığında yer almakta, %17,8'i ise 50.001 TL ve üzeri gelir seviyesinde bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, cinsiyetler arasında bireysel girişimcilik yönelimi açısından anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymaktadır. Erkeklerin bireysel girişimcilik puanı ortalaması 36,86 iken, kadınların puanı 37,26'dır. Eğitim düzeyine göre değerlendirmede, yüksek lisans mezunlarının bireysel girişimcilik puanı 39,6 ile en yüksek seviyededir. Aynı zamanda, umut boyutunda 18-24 yaş grubu, 14,5 puanla diğer yaş gruplarından daha yüksek bir ortalama sergilemiştir. Aile desteği alan katılımcılar arasında bireysel girişimcilik puanı ortalaması 36,73 iken, destek almayanlarda bu oran 37,39 olmuştur. Gelir seviyesi açısından bireysel girişimcilik puanları arasında anlamlı bir fark olmamakla birlikte, 30.001-40.000 TL aralığında bulunan katılımcılar 37,68 puanla en yüksek girişimcilik eğilimlerinden birini sergilemiştir. Sosyal uyum toplam puanı açısından katılımcılar arasında gelir seviyesine göre büyük farklar olmamakla birlikte, en yüksek puan 91,42 ile ön lisans mezunlarından elde edilmiştir. Sonuç olarak, bulgular girişimcilik yönelimlerinin cinsiyet, gelir ve aile desteğinden ziyade eğitim düzeyi ve sosyal uyum gibi faktörlerle daha yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Sosyal uyum ile bireysel girişimcilik yönelimi arasında pozitif bir korelasyon bulunmuş olup, aidiyet ve umut gibi duyguların bu yönelimleri artırıcı rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is the act of people moving or settling in another region within a specific period of time due to voluntary or forced reasons, leaving the lands where they live. Not all individuals who migrate remain in the places to which they have moved for the rest of their lives; some return to their homeland. This action is referred to as reverse migration. Reverse migration generally refers to the return of individuals from areas receiving migration to the areas that send migration, or the return of those who had previously migrated. The reasons for reverse migration include the pursuit of economic opportunities, the desire to return to cultural roots, or political circumstances. This study aims to examine the entrepreneurial orientations of individuals who have returned through reverse migration. For this purpose, a quantitative research design was adopted. The descriptive research method was employed, and a cross-sectional model was applied. The findings of the study provide detailed numerical insights into the socio-demographic profiles and entrepreneurial tendencies of participants. Of the participants, 61% are male and 39% are female, with the largest age group being those between 25 and 34 years old, comprising 30.1% of the sample. In terms of marital status, 57.5% of the participants are married, while 42.5% are single. Regarding education level, the largest IV proportion consists of bachelor's degree graduates at 29.5%, followed by high school graduates at 26%, and 3.4% holding master's degrees. In terms of income level, 24% of the participants fall within the 20,001–30,000 TL range, while 17.8% earn 50,001 TL or more. The study's findings reveal no significant difference between genders in terms of individual entrepreneurial orientation. The average entrepreneurial score for men is 36.86, compared to 37.26 for women. When evaluated by education level, participants with a master's degree exhibit the highest entrepreneurial score, averaging 39.6. Additionally, the hope dimension stands out among participants aged 18-24, with an average score of 14.5, indicating a higher level of optimism compared to other age groups. Among participants who receive family support, the average entrepreneurial score is 36.73, while it rises to 37.39 among those without family support. Although no significant difference is found in entrepreneurial tendencies across income levels, participants earning between 30,001 and 40,000 TL demonstrate one of the highest entrepreneurial scores, averaging 37.68. In terms of social cohesion, there is little variance between income groups, with associate degree holders achieving the highest social cohesion score at 91.42. In conclusion, the findings suggest that entrepreneurial tendencies are more closely linked to factors such as education level and social cohesion rather than gender, income, or family support. A positive correlation is identified between social cohesion and individual entrepreneurial orientation, with emotions such as belonging and hope playing a significant role in fostering these tendencies.