Developing an excel-based education management system for engineering programs
Mühendislik programları için excel tabanlı bir eğitim yönetim sistemi
- Tez No: 968454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAY IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modern mühendislik eğitiminde, müfredatların ABET ve MÜDEK gibi uluslararası akreditasyon standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi, sistematik program planlaması, çıktı değerlendirmesi ve sürekli iyileştirme süreçlerini gerektirmektedir. Ancak, Program Çıktıları'nın (PÇ) Ders Çıktıları'yla (DÇ) eşleştirilmesi ve değerlendirme verilerinin toplanması gibi işlemlerin manuel olarak yürütülmesi, öğretim elemanları üzerinde ciddi bir iş yükü oluşturmakta ve sürecin tutarlılığı ile izlenebilirliğini olumsuz etkilemektedir. Bu tez, PÇ-DÇ hiyerarşisini uyumlandırmayı ve veri odaklı değerlendirme yoluyla akreditasyon süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen otomatik bir çerçeve önermektedir. Çerçeve üç aşamadan oluşmaktadır: (1) Program planlaması, müfredat genelinde PÇ'lerin stratejik olarak dağıtılması, (2) Ders ve ölçme planlaması, DÇ'leri hedefleyen değerlendirmelerin tasarlanması, (3) Ayrıntılı değerlendirme tasarımı, değerlendirme sürecinin program düzeyindeki beklentilerle uyumlu hale getirilmesi. Bu çerçevenin uygulanabilirliği için, dinamik DÇ-PÇ eşlemesi, sapma analizi ve otomatik raporlama gibi özelliklere sahip Excel-VBA tabanlı bir araç geliştirilmiştir. Bu araç, müfredat uyumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlamakta ve planlama sürecinde düzeltici önlemlerin alınmasını kolaylaştırarak öğretim üyeleri arasındaki iş birliğini artırmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde yürütülen bir vaka çalışması, çerçevenin değerlendirme doğruluğunu artırma, öğretim elemanlarının iş yükünü azaltma ve müfredat yönetimini iyileştirme konularındaki etkinliğini ortaya koymuştur. Çalışma, akreditasyon uyumunu destekleyen ve mühendislik eğitiminde sürekli iyileştirmeyi teşvik eden pratik ve bütünleşik bir program değerlendirme yaklaşımı sunmaktadır. Önerilen çerçeve, çıktı temelli eğitime ve sürdürülebilir akreditasyon uygulamalarına bağlı kurumlar için tekrarlanabilir bir model niteliği taşımaktadır. Gelecekteki çalışmalar, bu yapının öğrenme yönetim sistemleriyle entegrasyonu, öngörüsel analizler için makine öğrenmesi kullanımı, disiplinlerarası uygulamalar ve veri odaklı karar alma süreçlerini iyileştirmeye yönelik optimizasyon teknikleriyle genişletilmesini ele alabilir.
Özet (Çeviri)
In modern engineering education, aligning curricula with international accreditation standards (e.g., ABET, MÜDEK) requires systematic program planning, outcome assessment, and continuous improvement. However, manual processes for mapping Program Outcomes (POs) to Course Outcomes (COs) and collecting assessment data impose significant faculty burdens, often compromising consistency and traceability. This thesis proposes an automated framework to streamline accreditation processes through structured PO-CO alignment and data-driven assessment. The framework consists of three phases: (1) program planning, strategically distributing POs across the curriculum; (2) course and assessment planning, designing CO-focused evaluations; and (3) detailed assessment design, ensuring alignment with program-level expectations. An Excel-VBA tool was developed to operationalize the framework, featuring dynamic CO-PO mapping, deviation analysis, and automated reporting. This enables real-time curriculum monitoring and corrective actions while enhancing faculty collaboration. A case study at Istanbul Kültür University demonstrated the framework's effectiveness, showing improved assessment accuracy, reduced faculty workload, and better curriculum management. The study presents a practical, unified approach to program assessment, supporting accreditation compliance while fostering continuous improvement in engineering education. The framework offers a replicable model for institutions committed to outcome-based education and sustainable accreditation practices. Future work may explore integration with learning management systems, machine learning for predictive analysis, multidisciplinary applications, and optimization techniques for data-driven decision-making.