Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde idari teşkilatın düzenlenmesi ve cumhurbaşkanının yetkileri
Regulation of the administrative organization and the powers of the president in the Presidential System of Government.
- Tez No: 968465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
İdarenin, bir kamu tüzel kişiliğinden ibaret olduğu düşünüldüğünde, 2017 Anayasa değişikliklerinden sonra, kuruluşu yönünden başvurulacak iki araç yasa ve CBK'dir. Diğer taraftan anayasaya göre İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve yasayla düzenleneceğine ilişkin kural, anayasa değişikliğinden etkilenmemiştir. İdarenin kuruluşu normatif kaynaklara referansla gösterilebilir ancak kaynaklar sınırlı olarak yorumlanabilir. Bu yorumu genişletmek için İdareyi, devlet erkleriyle olan karşılıklı ilişkisi çerçevesinde bir sistem olarak gösterdik. İdarenin kuruluşu ve donatımı için sarfedilen zamanın önemli bir kısmını İdarenin cisimleşmesinden önceki fikir ve planlama evresi oluşturur. Bu aşama, uygulamanın gözlemlenmesiyle birlikte kuruluştan sonra da tekrarlanabilir. Örgütlenme basamakları“fikir”,“planlama ve hukukileştirme”,“cisimleştirme ve işlevselleştirme”olarak üçe ayrılır. Her bir basamak da kendi bütünlüğü içinde başka adımlardan oluşur. Sonunda İdarenin iki türlü kuruluşu ortaya çıkar: aktif kuruluş ve pasif kuruluş. Birinci bölümün kapsamı bu kadardır. İkinci bölümde, idari teşkilatın kurucu normatif kaynakları yer alır. İdarenin kuruluşu, kaynaklar hiyerarşisinde en yukarıda bulunduğu kabul edilen anayasadan başlayarak, cumhurbaşkanı kararına kadar inen pek çok pozitif kaynakta araştırılmıştır. Anayasa doğrudan uygulanarak İdare kurulabilir. İdarenin kuruluşunda genel ilke hâlâ yasallıktır. Yeni anayasal sistemde Cumhurbaşkanı işlemleri lehine bir mahfuz alan yaratılmamıştır, anayasa değişiklikleriyle yasama organının istisnasız olarak her konuda düzenleme yapmak yetkisine dokunulmamıştır. Cumhurbaşkanına verilen yetkiler ise ancak sınırlı konularda yasanın alternatifi olabilir. Anayasada kuruluşunu, işleyişini, teşkilat yapısını düzenlemesine izin verilen konularda bile aktif İdarenin kuruluşu CBK'ye bırakılmamıştır. Pratikte ve Anayasa altı düzenlemelerde aksi gerçekleşiyor olsa da CBK'nin teşkilatlanmadaki kesintisizliği her zaman yasa tarafından bozulur.
Özet (Çeviri)
Considering that the administration is a public corporate body, after the 2017 constitutional amendments, the two instruments to be applied in terms of its establishment are the law and the Presidential Decree (Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, aka CBK). On the other hand, according to the constitution, the administration is a unitary entity with its organisation and duties, and the rule that it will be regulated by law has not been affected by the constitutional amendments. The establishment of the administration can be referred to normative sources, but the sources can be interpreted in a limited manner. To extend this interpretation, we have portrayed the administration as a system within its interrelationship with the state powers. A substantial part of the time devoted to the establishment and endowment of the administration is taken up by the ideation and planning phase before its embodiment. This phase can be repeated after its establishment, with observation of its implementation. The organisational stages are divided into“idea”,“planning and legalisation”, and“embodiment and functionalisation”. Each stage is composed of distinct steps within its own integrity. In the end, two types of administration organisation emerge: the active organisation and the passive organisation. This is the scope of the first part of the thesis. The second part deals with the constitutive normative sources of administrative organisation. The establishment of the administration has been explored in various positive sources, ranging from the constitution, which is considered at the top of the hierarchy of sources, down to the presidential decree. The administration can be established by directly applying the Constitution. The general principle in the establishment of the administration is still legality. In the new constitutional system, there is no secluded area in favour of Presidential actions, and the constitutional amendments leave untouched the legislature's power to make regulations on all matters without exception. The powers granted to the President can only be an alternative to the law in restricted issues. The establishment of the active administration is not entrusted to the CBK, even when the Constitution allows it to regulate its establishment, functioning and organisational structure. In practice and sub-constitutional regulations, the CBK's continuity in organisational structure is constantly disrupted by law, even if the opposite is the case.