Ortaokul beden eğitimi öğretmenlerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi uygulamasının değerlendirilmesine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of middle school physical education teachers' opinions on the evaluation of physical fitness report card related to health application
  1. Tez No: 968463
  2. Yazar: BERNA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toplumların geleceği için kritik bir noktaya ulaşan sürdürülebilirlik kavramının önemi, dünya çapında her geçen gün artmaktadır. Fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi; bireylerin sağlığını doğrudan etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda ekonomik kalkınma, iklim değişikliğiyle mücadele, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi birçok alanda olumlu etkiler yaratarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na ulaşılmasına önemli ölçüde destek olmaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'deki okullarda gençlerin fiziksel aktivite düzeylerini artırmak ve bu konudaki farkındalıklarını yükseltmek amacıyla“Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi”adlı uygulama hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda bu çalışma, beden eğitimi öğretmenlerinin deneyimleri doğrultusunda uygulamaya yönelik görüşlerinin incelenmesi ve bu görüşlerin cinsiyet, mesleki kıdem, lisanslı sporculuk geçmişi ile okulun bulunduğu yerleşim bölgesi gibi demografik değişkenler bakımından farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma, bir nicel yöntem olan betimsel tarama deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın grubunu; 2023-2024 eğitim-öğretim yılı süresince Ankara'daki resmi ortaokullarda beden eğitimi branşında öğretmenlik yapan ve amaçlı durum örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilmiş olan 237 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Özgül ve diğerleri (2018) tarafından geliştirilen“Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi Uygulamaları Değerlendirme Ölçeği”çevrimiçi anket aracılığıyla uygulanmıştır. Sonuç olarak; öğretmenlerin ölçekten aldıkları cinsiyet ve lisanslı sporcu geçmişine göre anlamlı bir farklılık olmadığı, ancak mesleki tecrübe ve okulun yerleşim birimi açısından ilgili değişkenin alt boyutlarında anlamlı düzeyde farklar bulunmuştur. Öğretmenlerin uygulama hakkındaki görüşleri, uygulamanın kalkınma hedefleriyle uyumlu, daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde yapılandırılmasına fırsat sunarak gelecekteki fiziksel aktivite teşvik çalışmalarına ışık tutacak, gençlerin daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of sustainability, which has reached a critical point for the future of societies, is increasing worldwide every day. Encouraging physical activity not only directly affects individuals' health but also contributes positively to various domains such as economic development, combating climate change, education, and gender equality. In this respect, it plays a significant role in advancing the Sustainable Development Goals. To enhance the physical activity levels of young individuals and to raise their awareness of its significance, the“Health-Related Physical Fitness Report Card”program has been initiated in Turkish schools within this context. Accordingly, this study seeks to explore physical education teachers' views on how the program is implemented based on their experiences, and to identify whether these views differ with respect to demographic factors including gender, teaching experience, history of licensed sports participation, and the type of school setting. This study was conducted using a quantitative method called descriptive survey design. This study's sample was selected using the convenience sampling method and comprised 237 physical education teachers employed in middle schools under the“Ministry of National Education”in Ankara during the 2023–2024 school year. To collect the data, the“Evaluation Scale for the Applications of the Health-Related Physical Fitness Report Card”developed by Özgül et al. (2018) via an online survey. Consequently, there was no statistically significant difference in the scores obtained by teachers based on gender and licensed athlete background, but there were significant differences in the sub-dimensions of the relevant variable in terms of professional experience and school location. Teachers' views on the application will shed light on future physical activity promotion efforts by offering opportunities to structure the application in a more effective and sustainable manner in line with development goals, thereby contributing to young people leading healthier and more active lives.