Adolesan altyapı sporcularının diyet kalitesi, beslenme bilgi düzeyi ve ruh hali profilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between diet quality, nutrition knowledge level and mood profiles of adolescent youth athletes
  1. Tez No: 968498
  2. Yazar: ÇAĞNUR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, adolesan altyapı sporcularının diyet kalitesi, beslenme bilgi düzeyi ve ruh hali profilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 14-18 yaş aralığında futbol, basketbol ve voleybol branşlarından 170 adolesan sporcu yer almıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve korelasyonel kesitsel bir tasarımla yürütülmüş ve veriler Ankara'da 11 Nisan – 7 Mayıs 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama sürecinde katılımcılara demografik bilgi formu, Brunel Ruh Hali Ölçeği, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği, Genel ve Sporcu Beslenme Bilgi Ölçeği içeren anket uygulanmış, ayrıca 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Antropometrik ölçümlere ek olarak biyoelektrik impedans cihazı ile sporcuların segmental vücut analizleri gerçekleştirilmiş ve sonrasında tüm veriler analiz edilmiştir. Katılımcıların %74,7'sinin Akdeniz diyetine düşük düzeyde uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between diet quality, nutrition knowledge level and mood profiles of adolescent youth athletes. A total of 170 adolescent athletes aged 14 to 18, participating in football, basketball, and volleyball, were included in the study. The research employed a descriptive and correlational cross-sectional design, and data were collected in Ankara between April 11 and May 7, 2025. During the data collection process, participants completed a questionnaire including a demographic information form, The Brunel Mood Scale, The Mediterranean Diet Adherence Screener and The General and Sports Nutrition Knowledge Questionnaire. Additionally, 24-hour dietary records were obtained. Alongside anthropometric measurements, segmental body analyses were performed using bioelectrical impedance analysis. Among the participants, 74,7% were found to have a low level of adherence to the Mediterranean diet. The mean score of the participants on the General and Sports Nutrition Knowledge scale was 48,31±16,59.