Türkiye'de nöropazarlama alanının yükseköğrenim seviyesindeki akademi-k yeri ve bu alandaki araştırmacıların uzmanlık alanlarının incelenmesi.
The exploration of the academic stance of neuromarketing in higher education in Turkey and the expertise of the researchers in neuromarketing
  1. Tez No: 968573
  2. Yazar: CEYDA ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans tez araştırmam, iki ana bölüm halinde Türkiye'de nöropazarlama alanına dair genel tabloyu görebilmeyi mümkün kılacak bir saha incelemesini amaçlamaktadır. Araştırmamın ilk bölümünde, YÖK'e bağlı tüm üniversitelerimizde) Lisansüstü seviyede öğrencisi olan Nöropazarlama programlarını belirlemek, bu programlardan mezun olan ve aktif öğrenciliğine devam eden kişi sayıları gibi niceliksel verilerin toplanması) Lisans seviyesinde, tüm bölümlerde/programlarda açılmış olan Nöropazarlama ismindeki dersleri, bu dersleri alan öğrenci sayılarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu sayede, Türkiye'de nöropazarlama alanının yükseköğrenim seviyesindeki akademik yeri tespit edilebilecektir. Araştırmanın ikinci bölümünde, Türkiye'deki tüm üniversitelerde tamamlanmış ve YÖK ulusal tez merkezi veribankasına dahil edilmiş olan tüm tezlerin; tezin hangi alanda yazıldığı, kapsadığı konular ve türü açısından niteliksel ve niceliksel olarak incelenmesi, tezi yazan lisansüstü öğrencinin/araştırmacının lisans mezuniyetlerinin uzmanlık alanlarına göre incelenmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis research in two main sections that will make it possible to see the general picture on the neuromarketing field in Turkey aims at a site survey. In the first part of my research, in all universities affiliated to YÖK) Determining the neuromarketing programs with graduate students, collecting quantitative data such as the number of people who graduated from these programs and continuing their active students) Undergraduate level, in all departments / programs called Neuromarketing courses, the number of students taking these courses is aimed to be determined. Thus, academic place of traditional higher level of neuromarketing field in Turkey can be determined. In the second part of the study, completed in all universities in Turkey and HEC national central thesis of all theses that have been included in the databases; It is planned to examine the thesis qualitatively and quantitatively in terms of which field it is written, the subjects it covers and its type, and the undergraduate graduations of the graduate student / researcher who wrote the thesis according to their areas of specialization.