Millimeter wave band faster than Nyquist quantum radar
Milimetre dalga bandı Nyquist'ten daha hızlı kuantum radarı
  1. Tez No: 968588
  2. Yazar: MURAT CAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, modern sinyal işleme ve algılama alanlarında üç farklı konuyu ele almaktadır: milimetre dalga (mmWave) haberleşmesi, Nyquist'ten daha hızlı (FTN) işaretleme ve kuantum radar. mmWave bölümü, yüksek frekanslı yayılım özellikleri ve anten uygulamaları üzerine odaklanmaktadır. FTN işaretleme, semboller arası girişimi bilinçli olarak kullanarak spektral verimliliği artırmayı amaçlayan bir yöntem olarak incelenmiştir. Kuantum radar bölümünde ise kuantum aydınlatma konusu ele alınmış, dolanık ve sıkıştırılmış durumların üretimi, gelişmiş dedektörlerle ölçümü ve kovaryans matrisleri ile hata sınırları gibi istatistiksel yöntemlerle performans analizi yapılmıştır. Bu çalışmalar, klasik ve kuantum tabanlı yüksek çözünürlüklü algılama ve iletişim sistemlerine yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates three distinct areas in modern signal processing and sensing: millimeter-wave (mmWave) communication, Faster-than-Nyquist (FTN) signaling, and quantum radar. The mmWave section addresses practical antenna implementations and high-frequency propagation characteristics. FTN signaling is examined as a technique to enhance spectral efficiency by deliberately introducing inter-symbol interference. The quantum radar section focuses on quantum illumination, analyzing the generation of entangled or squeezed states, their measurement using advanced detectors, and statistical tools such as covariance matrices and error bounds. Together, these studies contribute to the understanding and advancement of high-resolution sensing and communication systems across both classical and quantum domains.