Ag/Ni destekli BaWO4 sentezi karakterizasyonu ve fotokatalitik uygulamaları: Flumequin antibiyotik giderimi ve bakteriyel inaktivasyon etkinliğinin araştırılması
Ag/Ni supported BaWO4 synthesis characterization and photocatalytic applications: Investigation of antibiotic removal and bacterial inactivation activity of flumequin
  1. Tez No: 968587
  2. Yazar: DUYGU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İMRAN VAİZOĞULLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çevresel kirleticilerin gideriminde etkili yeni nesil fotokatalizör malzemeler geliştirmek amacıyla Ag ve Ni nanoparçacıkları ile desteklenmiş BaWO₄ kompozitleri sentezlenmiş ve çok yönlü olarak karakterize edilmiştir. Metalik Ag ve Ni nanoparçacıkları sodyum borohidrit ile indirgenerek elde edilmiş, ardından kimyasal çöktürme yöntemiyle sentezlenen BaWO₄ matrisiyle birleştirilerek fotokatalitik etkinliği artırılmış karışık oksit formunda malzemeler oluşturulmuştur. Sentezlenen kompozitlerin yapısal, morfolojik ve opto-elektronik özellikleri XRD, SEM, EDS, XPS ve UV-DRS analizleriyle detaylı şekilde incelenmiştir. Optik bant aralığındaki değişimler ile ışık absorpsiyon kapasitesi analiz edilerek görünür ışıkta fotokatalitik performansları değerlendirilmiştir. Ag-Ni katkılı BaWO₄ numunesi, düşük bant boşluğu (2.92 eV) ve geniş dalga boyu absorpsiyon kabiliyetiyle en yüksek fotokatalitik aktiviteyi göstermiştir. Fotokatalitik testler kapsamında Flumequin adlı çevresel kalıcılığı yüksek bir antibiyotik model kirletici olarak kullanılmış ve çeşitli pH koşullarında degradasyon verimi incelenmiştir. Standart bakteriler (S. aureus ATCC 25923, E. coli ATCC 35218, P. aeruginosa ATCC 27853 ve E. faecalis ATCC 29210) bakterileri üzerindeki inaktivasyon etkinlikleri test edilerek antimikrobiyal performansları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Ag/Ni katkılı BaWO₄ kompozitlerinin hem antibiyotik gideriminde hem de bakteriyel inaktivasyonda çift etkili bir arıtma ajanı olarak yüksek potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu tez çalışması, sürdürülebilir çevre teknolojileri alanında yeni nesil kompozit fotokatalizörlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, novel Ag and Ni nanoparticle-supported BaWO₄ composite materials were synthesized and extensively characterized to develop effective photocatalysts for environmental remediation. Metallic Ag and Ni nanoparticles were prepared via a sodium borohydride reduction method and subsequently combined with chemically precipitated BaWO₄ to form mixed oxide composite structures with enhanced photocatalytic activity. The structural, morphological, and optoelectronic properties of the synthesized composites were examined using XRD, SEM, EDS, XPS, and UV-DRS analyses. Optical band gap variations and light absorption capabilities were assessed to evaluate photocatalytic performance under visible light. The Ag-Ni/BaWO₄ sample exhibited the highest photocatalytic activity, with the lowest band gap energy (2.92 eV) and the broadest absorption range. Photocatalytic degradation tests were performed using Flumequin, a persistent environmental antibiotic, as the model pollutant. Degradation efficiency was evaluated under varying pH conditions. The antimicrobial activity of the synthesized photocatalyst was assessed by evaluating its inactivation efficiency against standard bacterial strains, including Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 35218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, and Enterococcus faecalis ATCC 29210. The findings demonstrate that Ag/Ni-supported BaWO₄ composites serve as dual-function remediation agents, exhibiting high efficiency in both antibiotic degradation and bacterial inactivation. This thesis contributes to the advancement of sustainable environmental technologies through the development of next-generation composite photocatalysts.