Makine öğrenmesi yöntemleri ile hisse senedi seçimi ve finansal değişkenlerin rolü
Stock selection with machine learning methods and the role of financial variables
- Tez No: 968601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖKSAL BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak hisse senedi getirilerinin tahmin edilmesi ve finansal değişkenlerin bu tahminlerdeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Rastgele Orman, XGBoost, LightGBM ve SVR (Destek Vektör Regresyonu) modelleriyle çeyreklik getiri tahminleri yapılmış, pencere genişliği (expanding window) yöntemiyle zaman serisi analizi gerçekleştirilmiştir. 10 yıllık veriler kullanılarak hisse senetlerinin çeyreklik getirileri tahmin edilmiştir. Finansal değişkenler (fiyat/kazanç oranı, borç/özsermaye vb.) modellere girdi olarak eklenmiştir. İlk yıllardan başlayarak her çeyrekte model eğitilmiş ve bir sonraki çeyreğin getirisi tahmin edilmiştir. Her çeyrekte en yüksek getiri potansiyeli olan ilk 10 hisse senedi seçilmiş ve bu hisselerin performansı izlenmiştir. 2024-2025 dönemi için modellerin önerdiği ilk 10 hisse senedinden bir portföy oluşturulmuş ve bu portföyün performansı NASDAQ 100 endeksi ile karşılaştırılmıştır. Portföy getirileri, pasif bir yatırım stratejisine göre değerlendirilmiştir. Modellerin tahminlerinde en etkili olan finansal değişkenler belirlenmiştir. En etkili on değişken analiz edilerek, hangi faktörlerin hisse getirilerini daha fazla etkilediği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict stock returns using machine learning methods and examine the role of financial variables in these predictions. Within the scope of the study, quarterly return forecasts were made using Decision Trees, XGBoost, LightGBM, and SVR (Support Vector Regression), and time series analysis was conducted using the expanding window method. The quarterly returns of stocks were predicted using data from the last 10 years. Financial variables (e.g., price-to-earnings ratio, debt-to-equity ratio, etc.) were included as inputs in the models.. Beginning with the earliest years, the models were retrained in each quarter to forecast the return for the subsequent quarter. In each period, the top 10 stocks with the highest predicted return potential were selected, and the performance of these stocks was tracked. For the 2024–2025 period, a portfolio was constructed from the top 10 stocks recommended by the models, and its performance was compared to that of the NASDAQ 100 index. The portfolio returns were evaluated relative to a passive investment strategy. Furthermore, the most influential financial variables in the models' predictions were identified. The top ten variables were analyzed in detail to interpret which financial factors had the greatest impact on stock returns.