(In)securitization of migrants in Turkey: The case of Syrians in Gaziantep
Türkiye'de göçmenlerin güvenlik(siz)leştirilmesi: Gaziantep'teki Suriyeliler örneği
  1. Tez No: 968600
  2. Yazar: EBRU VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
2011'den bu yana Türkiye, geçici koruma rejimine dayanarak milyonlarca yerinden edilmiş Suriyeliyi kabul etmiş ve bu yönüyle dünya çapında en önde gelen mülteci barındıran ülkelerden biri olmuştur. Bu rejim, önemli bir akademik tartışma konusu haline gelmiştir. Araştırmaların büyük bir kısmı hukuki çerçeveler, entegrasyon süreçleri ve dış politika boyutlarına odaklanırken, gündelik göç yönetişimi pratiklerinin güvenlik(siz)lik dinamiklerini nasıl şekillendirdiğine görece daha az dikkat edilmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Gaziantep'te yerinden edilmiş Suriyelilerin deneyimlediği gündelik göç yönetimi pratiklerini ve mekanizmalarını anlamak ve yorumlamak; bu pratiklerin Paris Okulu güvenlik çalışmaları literatüründe kavramsallaştırıldığı şekliyle güvenlik(siz)leşme süreçlerine nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koymaktır. Çalışma, Gaziantep'te 42 yerinden edilmiş Suriyeli ve çeşitli paydaşlarla gerçekleştirilen derinlemesine yarı yapılandırılmış mülakatlardan yararlanarak, kimlik kontrolleri, mobil göç araçları ve profil oluşturma mekanizmaları gibi olağan prosedürlerin gözetim ve tedirginlik halini nasıl normalleştirdiğini incelemektedir. Temel argüman, Türkiye'nin göç yönetiminin tutarlı bir güvenlikleştirme söylemini yansıtmaktan ziyade, sıradan idari prosedürlerin gözetimi ve yerinden edilmiş Suriyeliler için sürekli bir sınırdışı edilme hissini normalleştirdiği dağınık bir yönetimsellik mantığını yansıttığıdır. Birçok yerinden edilmiş kişi öz-denetim davranışlarını benimsemekte ve gözetim mantıklarını içselleştirmektedir. Bu durum, mobil göç noktaları gibi sınır içi göç yönetimi araçlarının, devlet sınırları içinde 'sınırlar' gibi işlev gördüğünü de göstermektedir. Bu mekanizmalar olağan gündelik rutinler aracılığıyla işlev görmekte, istisnai politikalardan ziyade gündelik bürokratik uygulamalara dayanmakta ve Paris Okulu'nun 'tedirginlik yönetimselliği' vurgusunu desteklemektedir. Dolayısıyla, gündelik yaşantıların merceğe alınmasının güvenlik(siz)lik dinamiklerini izlemek açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 2011, Turkey has been one of the leading refugee-hosting countries worldwide, accommodating millions of displaced Syrians through its reliance on the temporary protection regime, which has become a significant subject of academic debate. While much research has focused on legal frameworks, integration processes, and foreign policy aspects, little attention has been paid to how everyday migration governance practices shape the (in)security dynamics. Within this context, the aim of this study is to understand and interpret the everyday practices and mechanisms of migration governance as experienced by displaced Syrians in Gaziantep, and to uncover how these practices contribute to (in)securitization processes as conceptualized by the Paris School of security studies. Drawing on in-depth semi-structured interviews conducted in Gaziantep with 42 displaced Syrians and various stakeholders, the study investigates how ordinary procedures, such as ID checks, mobile migration vehicles, and profiling mechanisms, contribute to the normalization of surveillance and unease. The central argument is that Turkey's migration governance does not reflect a coherent securitizing discourse, but rather a dispersed logic of governmentality, where ordinary administrative procedures normalize surveillance and produce a continuous sense of deportability for displaced Syrians. Many displaced people adopt self-regulatory behaviors and internalize surveillance logics, indicating that migration governance tools within borders, such as mobile migration points, function as“borders”within state's borders. These mechanisms operate through ordinary routines, rather than exceptional politics, supporting the Paris School's emphasis on“the governmentality of unease.”Therefore, this highlights the value of focusing on everyday lived experiences to monitor (in)security dynamics.