Malatya ili içme sularındaki ağır metal düzeylerinin incelenmesi
Investigation of heavy metal levels in drinking water of Malatya province
  1. Tez No: 968613
  2. Yazar: SEMİH BAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ÖZYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, Malatya ili Yeşilyurt Merkez ve Battalgazi ilçelerine bağlı mahallelerdeki içme suyu kaynakları, ağır metal düzeyleri bakımından değerlendirilmiştir. Alüminyum (Al), antimon (Sb), arsenik (As), bakır (Cu), baryum (Ba), berilyum (Be), bor (B), çinko (Zn), demir (Fe), kadmiyum (Cd), kurşun (Pb), krom (Cr), mangan (Mn), nikel (Ni) ve vanadyum (V) olmak üzere toplam 15 farklı metalin konsantrasyonları analiz edilmiştir. Bu kapsamda, Malatya'nın 12 mahallesinden TS ISO 5667-11 standardına uygun olarak 62 adet içme suyu numunesi Ekim 2024- Mart 2025 tarihleri arasında toplanmış ve ICP-MS cihazı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, elde edilen ağır metal düzeylerinin Türkiye İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik (TS 266), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği (EC) ve Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA) standartları ile karşılaştırılmasını mümkün kılmıştır. Yeşilyurt ilçesinde alınan örneklerin ağır metal açısından risk oluşturmadığı belirlenmiştir. Ancak Battalgazi ilçesine bağlı Gülümuşağı, Hisartepe, Meydancık, Şişman ve Uluköy mahallelerinde arsenik ve bor düzeylerinin sınır değerlerin üzerinde olduğu saptanmıştır. Özellikle Şişman Mahallesi'nde ölçülen arsenik konsantrasyonu (96,53 µg/L), insan sağlığı açısından yüksek risk barındırmakta ve hem yetişkinler (HQ = 9,200) hem de çocuklar (HQ = 21,333) için güvenli kabul edilen eşiğin oldukça üzerindedir. Bor düzeyleri açısından yapılan risk değerlendirmesi sonucunda en yüksek konsantrasyonun Ekim ayında Gülümuşağı Mahallesi'nde (1,886 mg/L) olduğu belirlenmiş; ancak bu değerin oluşturduğu sağlık riski, hem yetişkinler (HQ = 0,269) hem de çocuklar (HQ = 0,629) için kabul edilebilir sınırlar içinde kalmıştır. Elde edilen veriler, sadece mevcut çevresel durumu ortaya koymakla kalmayıp aynı zamanda içme suyu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine yönelik stratejik kararların geliştirilmesine de katkı sunmaktadır. Bu tez, çevre mühendisliği, toksikoloji ve halk sağlığı alanlarına sayısal verilerle destek sağlamakta ve içme suyundaki ağır metal kaynaklı sağlık risklerinin bilimsel temellerle değerlendirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, drinking water sources in the neighbourhoods of Yeşilyurt and Battalgazi districts of Malatya province were evaluated in terms of heavy metal levels. The concentrations of 15 different metals including aluminium (Al), antimony (Sb), arsenic (As), copper (Cu), barium (Ba), beryllium (Be), boron (B), zinc (Zn), iron (Fe), cadmium (Cd), lead (Pb), chromium (Cr), manganese (Mn), nickel (Ni) and vanadium (V) were analysed. In this context, 62 drinking water samples were collected from 12 neighbourhoods of Malatya between October 2024 and March 2025 in accordance with TS ISO 5667-11 standard and analysed by ICP-MS device. The results of the analyses made it possible to compare the heavy metal levels with the Turkish Regulation on Water Intended for Human Consumption (TS 266), World Health Organisation (WHO), European Union (EC) and United States Environmental Protection Agency (EPA) standards. It was determined that the samples taken in Yeşilyurt district did not pose a risk in terms of heavy metals. However, arsenic and boron levels in Gülümuşağı, Hisartepe, Meydancık, Şişman and Uluköy neighbourhoods of Battalgazi district were found to be above the limit values. In particular, the arsenic concentration measured in Şişman Neighbourhood (96.53 µg/L) poses a high risk to human health and is well above the threshold considered safe for both yetişkins (HQ = 9,200) and çocukren (HQ = 21,333). As a result of the risk assessment in terms of boron levels, the highest concentration was determined to be in Gülümuşağı Neighbourhood in October (1.886 mg/L); however, the health risk posed by this value remained within acceptable limits for both yetişkins (HQ = 0.269) and çocukren (HQ = 0.629). The data obtained not only reveal the current environmental situation, but also contribute to the development of strategic decisions for the sustainable management of drinking water resources. This thesis provides support to the fields of environmental engineering, toxicology and public health with quantitative data and enables the evaluation of heavy metal-induced health risks in drinking water on a scientific basis.