Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının yordayıcısı olarak algılanan ebeveyn tutumları, olumsuz çocukluk yaşantıları ve benlik saygısının incelenmesi
An investigation of perceived parenting styles, adverse childhood experiences and self-esteem as predictors of university students' attitudes toward gender
- Tez No: 968612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda; algılanan ebeveyn tutumları, benlik saygısı ve olumsuz çocukluk yaşantılarının toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların açıklayıcısı olup olmadığı ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Nicel yöntemde tasarlanan bu araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 yılında öğrenim görmekte olan lisans öğrencileri, çalışma grubunu ise 741 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”,“İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği- Çocuk Formu”kullanılmıştır. Analiz sürecinde, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda bulgular incelendiğinde, olumsuz çocukluk yaşantılarının ve algılanan ebeveyn tutumlarının toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların anlamlı birer açıklayıcısı oldukları ve birlikte %6.4'ünü açıkladıkları görülmüştür. Ayrıca toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların cinsiyet ve öğrenim görülen fakülte değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, kardeş sayısı, anne-baba birliktelik durumu ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir. Son olarak, araştırma bulguları çerçevesinde elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış olan çalışmalarla birlikte yorumlanmış ve yine bu bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine university students' attitudes toward gender roles. In line with this objective, it was investigated whether perceived parental attitudes, self-esteem, and adverse childhood experiences serve as predictors of attitudes toward gender roles, and whether these attitudes significantly differ according to demographic variables. Designed within the framework of the quantitative method, this study employed a relational survey model. The study population consisted of undergraduate students enrolled during the 2024–2025 academic year, and the sample comprised 741 undergraduate students. Data were collected using the“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Gender Roles Attitude Scale,”the“Two-Dimensional Self-Esteem Scale,”and the“Shortened Perceived Parental Attitude Scale – Child Form.”During the analysis process, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple linear regression analysis were conducted. The findings revealed that adverse childhood experiences and perceived parental attitudes are significant predictors of attitudes toward gender roles and together account for 6.4% of the variance. Additionally, attitudes toward gender roles differed significantly based on gender and the faculty in which students were enrolled, while no significant differences were observed with respect to number of siblings, year of study or parental marital status. Finally, the results obtained within the framework of the research findings were interpreted in relation to previous studies, and recommendations were presented accordingly.