Nil tilapiyası (Oreochromis niloticus) yemlerinde unkurdu (Tenebrio molitor) larva ununun kullanımı
Use of mealworms (Tenebrio molitor) larvae meal in Nile tilapia (Oreochromis niloticus) diets
  1. Tez No: 968641
  2. Yazar: BAHADIR TUNAHAN KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL DERNEKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Nil tilapiya (Oreochromis niloticus) yavrularının beslenmesinde Tenebrio molitor larva ununun (%0-TM0, %50-TM50, %75-TM75 ve %100-TM100) farklı oranlarda kullanımının büyüme performansı, yem değerlendirme oranları, biyokimyasal ve yağ asidi kompozisyonu ile sindirim enzimlerine etkisi incelenmiştir. Ortalama 3.57±0.02 g ağırlığındaki balıklar, 12 hafta boyunca hazırlanan deney yemleriyle beslenmiştir. En yüksek ortalama canlı ağırlık TM75 grubunda (21.94±0.35 g) elde edilmiştir. En iyi yem değerlendirme oranı ve spesifik büyüme oranı TM75 grubunda (1.21±0.02 ve 2.60 ± 0.01 g/gün) tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using Tenebrio molitor larva meal (%0-TM0, %50-TM50, %75-TM75 and %100-TM100) at different rates in the feeding of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) fry on growth performance, feed conversion ratios, biochemical and fatty acid composition and digestive enzymes were investigated. Fish with an average weight of 3.57±0.02 g were fed with the prepared experimental diets for 12 weeks. The highest average live weight was obtained in the TM75 group (21.94±0.35 g). The best feed conversion ratio and specific growth rate were determined in the TM75 group (1.21±0.02 and 2.60±0.01g/day) (p0.05).