Lignin ve zeolit içeren hidrojel temelli kompozit hazırlanması ve metal adsorpsiyonunda kullanımının araştırılması
Preparation of hydrogel-based composite containing lignin and zeolite and investigation of its use in metal adsorption
- Tez No: 968656
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çevre kirliliği, dünya genelinde giderek artan sanayileşme, kentleşme ve doğal kaynakların kontrolsüz kullanımıyla insan sağlığını tehdit eden ve ekosistem dengesini bozan en önemli sorun haline gelmiştir. Özellikle ağır metaller ve radyoaktif maddeler gibi kirleticiler doğrudan ve dolaylı yollardan toprağa, suya ve atmosfere karışarak çevre ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Suda çözünmüş uranyum iyonlarına uzun süre maruz kalmak, ekosistem dengesini bozmakta ve insanlar için kanserojenlere yol açabilmektedir. Bu açıdan, su kaynaklarının korunması ve kirleticilerin giderimi için etkili, ekonomik ve çevre dostu arıtım teknolojilerinin geliştirilmesi önemlidir. Doğal bir mineral olan zeolit ve doğal bir polimer olan lignin metal adsorpsiyon çalışmalarında kullanılmaktadır. Lignin suda çözünebilir özelliğinden dolayı bir adsorban olarak kullanımı mümkün değildir. Zeolit ise metal adsorpsiyon çalışmalarında kullanımı yüzey özellikleri nedeniyle sınırlıdır. Hidrojeller yüksek su tutma kapasiteleri, suda çözünmemeleri, sahip oldukları fizikokimyasal özellikleri ile kompozit materyallerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İki veya daha fazla materyalin bir araya getirilmesi ile oluşturulan kompozit materyaller adsorpsiyon çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu araştırmada, bir hidrojel olan poliakrilamid ile zeolit ve ligninin kompozit yapısının oluşturulması ve bu yapının bir adsorban olarak kullanabileceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Adsorpsiyon çalışması seçilen bir metal (uranil) iyonun sulu çözeltiden giderimi için araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution has become the most important problem that threatens human health and disrupts ecosystem balance with increasing industrialization, urbanization, and uncontrolled use of natural resources worldwide. In particular, pollutants such as heavy metals and radioactive substances threaten the environment and human health by directly and indirectly entering the soil, water, and atmosphere. Prolonged exposure to uranium ions dissolved in water disrupts ecosystem balance and may cause carcinogenic effects in humans. Therefore, it is important to develop effective, economical, and environmentally friendly treatment technologies for the protection of water resources and removal of pollutants. Zeolite, a natural mineral, and lignin, a natural polymer, have been used in metal adsorption studies. Lignin cannot be used as an adsorbent due to its water-soluble properties. Zeolite is limited in metal adsorption studies because of its surface properties. Hydrogels are widely used in composite materials owing to their high-water retention capacity, insolubility in water, and physicochemical properties. Composite materials, formed by combining two or more materials, are frequently used in adsorption studies. In this study, we aimed to form a composite structure of zeolite and lignin with polyacrylamide, a hydrogel, and to investigate the use of this structure as an adsorbent. Adsorption studies were conducted to remove a selected metal (uranyl) ion from an aqueous solution.