Cumhuriyet Dönemi Türk romanında çok eşlilik ve aldatma (1923-1938)
Poligamy and infidelity in the Turkish novel of Republic Era (1923-1938)
- Tez No: 968679
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SAFİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 621
Özet
Bu çalışmada, erken Cumhuriyet dönemi Türk romanında (1923-1938) çok eşlilik, aldatma ve ilgili meselelerin nasıl ele alındığı incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nde yasal ve meşru bir uygulama olan çok eşlilik, Medeni Kanun'un kabulüyle yasaklanmıştır. Çok eşlilik, aldatma ve ilgili meseleler; değişen toplumsal kabuller, halka benimsetilmeye çalışılan ideolojik bakış açıları, bireysel ve psikolojik krizler, toplumsal yozlaşma ve eski rejim eleştirilerinin kesiştiği geniş bir tartışma alanı oluşturur. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden metin analizi yöntemi kullanılarak erken Cumhuriyet dönemi romanlarında çok eşlilik, aldatma ve ilgili meselelerin nasıl yansıma bulduğu sistemli bir biçimde çözümlenmiştir. Çok eşlilik meselesine değinen romanlarda ana eksenin geleneksel yaşamın ve Osmanlı devlet yöneticilerinin eleştirisi olduğu görülmüştür. Aldatma meselesi, ağırlıklı olarak yozlaşma ve yanlış Batılılaşmayla ilgili olarak işlenmiştir. Kadınların boşanma konusundaki yaşadığı sıkıntılar romancıların önemli dikkat noktalarındandır. Metres meselesi genel itibariyle çok eşlilik uygulamalarıyla karşılaştırmalı bir biçimde ele alınmış ve ahlâkî çöküşün bir yansıma alanı olarak sunulmuştur. Cariye meselesiyse geleneksel yaşamın eleştirisiyle birlikte harem kadınlarının ikbal hırsları ve güç arzularıyla ilişkili bir biçimde kurgu dünyasına taşınmıştır. Sonuç itibariyle erken Cumhuriyet dönemi romanlarının çok eşlilik, aldatma ve ilgili meseleler üzerinden dönemin toplumsal yapısını ve değişim sürecini farklı yönlerden işlediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways in which polygamy, adultery, and related social issues are addressed in early Republican Turkish novels (1923–1938) are examined. Polygamy, which had been a legally recognized and legitimate practice during the Ottoman Empire, was prohibited with the adoption of the Civil Code. Polygamy, adultery, and associated matters constitute a broad sphere of debate where shifting social norms, ideologically driven perspectives imposed upon the public, individual and psychological crises, social degeneration, and critiques of the former regime intersect. This study employs qualitative research methods, specifically textual analysis, to systematically investigate how these issues are reflected in early Republican period novels. It has been observed that in novels dealing with polygamy, the primary focus often revolves around criticism of traditional life and Ottoman state officials. Adultery is predominantly addressed in relation to themes of social decay and misguided Westernization. The difficulties women faced in matters of divorce have been identified as a significant point of attention for novelists. The issue of keeping mistresses is generally discussed in comparison to polygamous practices and is presented as a reflection of moral decline. The subject of concubinage, on the other hand, is incorporated into the fictional narrative in connection with both the critique of traditional life and the ambition and power struggles of women within the harem. Ultimately, it has been concluded that early Republican Turkish novels explore the social structure and the transformation process of the period from various perspectives through the lens of polygamy, adultery, and related issues.