Sınıf öğretmenlerinin STEM uygulamalarına ilişkin öz yeterliklerinin incelenmesi: Bir karma desen çalışması
Examining classroom teachers' self-efficacy regarding STEM applications: A mixed design study
  1. Tez No: 968680
  2. Yazar: HATİCE AKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin STEM uygulamalarına yönelik öz yeterliklerinin incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden 'açıklayıcı sıralı desen' kullanılmıştır.Araştırma, nicel tarama deseninde, nitel olarak ise durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin Güneydoğu'sunda yer alan bir ilinde MEB'e bağlı devlet ilkokullarında görev yapan ve uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 300 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel çalışma grubunu, nicel örneklemden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“STEM Uygulamaları Öğretmen ÖzYeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t- testi, tek yönlü ANOVA ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerinin STEM öz yeterlik düzeylerinin orta seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının öğretmenlerin mesleki kıdemlerine ve görev yaptıkları okulun bulunduğu yere göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdem yılı daha az olan öğretmenlerin ve köyde görev yapan öğretmenlerin STEM öz yeterlik düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algılarınınöğretmenlerin cinsiyetine, yaşına, eğitim düzeyine, görev yaptığı sınıf düzeyine ve sınıf mevcuduna göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın nitel bulgularına göre, sınıf öğretmenlerinin STEM eğitimi uygulamalarına yönelik algılarında STEM'in fen, matematik, teknoloji ve mühendislik kavramlarıyla ilişkilendirildiği, STEM'inöğrencilere katkı sağladığı ve ilkokul düzeyinde uygulanmasının uygun olduğu belirtilmiştir. Öğretmenler, STEM uygulamalarının maliyetli olduğunu ancak geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak uygulanabileceğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte öğretmenler, STEM konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtmişler, eğitim ortamlarının ve okulların STEM uygulamaları için uygun altyapıya sahip olmadığını ve uygulama alanlarının oluşturulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Öğretmenler derslerde STEM etkinliklerine sınırlı düzeyde yer verdiklerini, uygulama sırasında okul ve öğrenci kaynaklı zorluklarla karşılaştıklarını ifade etmiş; buna karşın STEM uygulamalarının hem öğrenci hem öğretmen açısından avantajlı olduğunu ve okul idarelerinin destekleyici tutum sergilediğini belirtmişlerdir. Tüm bu sonuçlardan hareketle, sınıf öğretmenlerinin STEM'e yönelik öz yeterlik düzeylerinin orta seviyede olduğu bulunmuş,bu sonucun nitel bulgular ışığında,öğretmenlerin STEM uygulamalarına dair bilgi eksikliğinden, derslerde STEM'e sınırlı düzeyde yer verdiklerinden, okul ve eğitim ortamlarının yetersizliğinden kaynaklandığı söylenebilir. Bu sonuçlar doğrultusunda öğretmenlerin eğitim ortamlarının STEM uygulamalarına uygun hale getirilmesi, öğretmenlere STEM uygulamaları doğrultusunda eğitimler verilerek pratik yapmalarının sağlanması ve STEM materyallerine düşük maliyetli biçimde ulaşmalarının sağlanması gibi önerilerde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the self -competencies of classroom teachers about STEM practices. In the study, descriptive sequential pattern from mixed research methods was used. The qualitative dimension of the research in the scanning pattern was carried out in the status study pattern. The sample of the study consists of 300 classroom teachers working in the state primary schools affiliated to the Ministry of National Education in a province in the southeast of Turkey in the 2024-2025 academic year. The qualitative study group of the study constitutes 30 class teachers selected by criterion sampling method among these 300 teachers. The data of the study were collected through the“STEM Applications Teacher Self-Efficacy Scale”and the“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher. Quantitative data were analyzed through the SPSS program. T- Test, One Way Anova and descriptive analysis methods were used in the analysis of the data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the results of the research; It was concluded that the level of Stem self proficiency of the classroom teachers is moderate. It was concluded that the perceptions of self -proficiency of the classroom teachers had a significant difference according to the professional seniority of the teachers and the place of the school they work. Teachers with less professional seniority and teachers working in the village have higher levels of qualification levels. There was no significant difference according to the gender, age, education level, class level in which he served, and the class of self -qualification perceptions of the classroom teachers. According to the qualitative findings of the study, it was stated that STEM is associated with the concepts of science, science, mathematics and engineering in the perceptions of class teachers for STEM education practices, that STEM contributes to students and that it was appropriate to apply at primary school level. Teachers stated that STEM applications are costly but can be applied using recycling materials. However, teachers stated that they did not have enough information about STEM, and stated that educational environments and schools do not have the appropriate infrastructure for STEM applications and that the application areas should be created. Teachers stated that they have a limited level of STEM activities in the courses and that they faced difficulties due to school and student during the application; On the other hand, they stated that STEM practices are advantageous for both students and teachers and that the school administrations displayed supportive attitudes. Based on all these results, it was found that class teachers have a moderate level of self -competence levels for STEM, and in the light of qualitative findings, it can be said that teachers are lack of information about STEM practices, and that they are limited to STEM in the courses and the inadequacy of school and educational environments. In line with these results, it can be made recommendations such as making teachers in accordance with STEM applications, providing teachers to practice by providing training in line with STEM applications and ensuring that they reach STEM materials low costly.