Professional learning network experiences of english language teachers
İngilizce öğretmenlerinin mesleki öğrenme ağı deneyimleri
  1. Tez No: 968678
  2. Yazar: MELİKE KIRATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA OKUMUŞ DAĞDELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu nitel vaka çalışması, Türkiye'nin Sivas ilinde İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin hem dijital kaynakları hem de geleneksel yöntemleri kapsayan Mesleki Öğrenme Ağları (MÖA) katılımını incelemektedir. Araştırma, İngilizce öğretmenlerinin MÖA'larla nasıl etkileşimde bulunduklarını, kullandıkları araçları ve etkileşim biçimlerini ve bunların uygulamalarına etkilerini anlamaya odaklanmıştır. Çalışmanın katılımcıları, araştırmacının amaçlı ve kolay ulaşabilir örnekleme yoluyla seçtiği, Türkiye'nin Sivas ilindeki farklı eğitim kurumlarından yedi İngilizce öğretmeninden oluşmuştur. Veriler, katılımcıların MÖA katılımlarını ve ilgili deneyimlerini kendi sözleriyle anlatabilmelerini sağlamak için üç hafta boyunca yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Tekrarlayan kodları, kategorileri ve temaları belirlemek ve tanımlamak için içerik analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların farklı düzeylerde katılımla birlikte hem dijital hem de dijital olmayan MÖA araçlarını kullandıklarını göstermiştir. Bildirilen temel faydalar arasında iş birliğinin iyileştirilmesi, kaynakların kullanılabilirliği, öğretimde yenilikçilik ve duygusal destek yer almıştır. Bazı öğretmenler aktif katılım ve sık etkileşim gösterirken, diğerleri zaman, farkındalık veya dijital okuryazarlık engelleri nedeniyle daha az aktif olmuşlardır. Çalışma, MÖA'ların öğretmenlerin motivasyonuna ve becerilerine bağlı olarak değişen etkinlikte, özelleştirilebilir ve sürekli mesleki öğrenme imkânı sunduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, öğretmenlerin mesleki uygulamalarını geliştirmek için mesleki öğrenme ağlarına bilinçli ve özenli bir şekilde katılmalarının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study investigates the Professional Learning Networks (PLNs) engagement of English as a Foreign Language (EFL) teachers encompassing both digital sources and traditional methods in Sivas, Türkiye. The study focused on understanding how EFL teachers interact with PLNs, their tools and forms of interaction, and the effects on their practice. The study consisted of seven EFL teachers from different educational institutions in Sivas, Türkiye, whom the authors purposely and conveniently sampled. The data were collected for three consecutive weeks through reflective journals, enabling the participants to narrate their PLN engagements and related experiences in their own words. Content analysis was applied to identify and describe recurring codes, categories, and themes. The results showed that participants employed both digital and non-digital PLN tools, though with different levels of engagement. Key reported benefits included improved collaboration, resource availability, innovation in teaching, and emotional support. While some teachers showed active engagement and frequent interaction, others were less active due to time availability, awareness, or digital literacy obstacles. The study emphasizes the fact that PLNs offer customizable and ongoing professional learning, with varying effectiveness based on teachers' motivation and skills. The findings of this study indicate the significance of teachers deliberate and mindful engagement in professional learning networks (PLNs) for the enhancement of their professional practices.