Yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olma kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of factors affecting decisions of the newly-wed couples to have children
- Tez No: 968693
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYDINER BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Family Planning, Social Work, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türkiye'de aile, toplumun temel yapı taşlarından biri olarak sosyal yapının devamlılığında kritik rol oynamaktadır. Ancak son yıllarda artan sosyo-ekonomik ve küresel sorunlar, özellikle yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olma kararlarını olumsuz yönde etkilemektedir. TÜİK (2024) verileri, doğum oranlarının giderek azaldığını ortaya koyarken, bu düşüşün biyolojik değil, tercihlere ve toplumsal koşullara dayalı olduğu anlaşılmaktadır. Literatürde ise finansal refah, iklim değişikliği kaygısı, kişisel sorumluluk ve yaşam doyumu gibi etkenlerin yeni evli çiftlerin üreme kararları üzerindeki etkilerini bir arada ele alan bütüncül bir çalışmanın eksikliği dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, çocuk sahibi olma kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi; demografik sürdürülebilirlik, toplumsal yapı analizi, nüfus politikalarının geliştirilmesi ve aile danışmanlığı hizmetlerinin etkinliği açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 18 yaş ve üzerinde olan yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olma kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılarda evlilik süresinin en fazla 5 yıl olması ve çocuk sahibi olmaması koşulu aranmıştır. Araştırma verileri, kartopu örnekleme yöntemi ile Google Forms üzerinden toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çocuk sahibi olma motivasyonlarının yaş ve konut sahibi olma durumu değişkenleriyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, çocuk sahibi olma motivasyonları ile finansal refah, iklim değişikliği kaygısı ve yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Buna karşılık, kişisel sorumluluk ile çocuk sahibi olma motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte, aile gelir düzeyi ile finansal refah, iklim değişikliği kaygısı, kişisel sorumluluk ve yaşam doyumu; evlilik uyumu ile finansal refah, kişisel sorumluluk ve yaşam doyumu; motorlu araç sahipliği ile kişisel sorumluluk ve yaşam doyumu; yakın çevrenin çocuk sahibi olmaya yönelik tutumu ile yaşam doyumu arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu bulgular, bireylerin ebeveynlik kararlarını etkileyen çok boyutlu sosyo-psikolojik dinamikleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the family constitutes one of the fundamental building blocks of society and plays a critical role in maintaining social continuity. However, in recent years, increasing socio-economic and global challenges have negatively influenced childbearing decisions, particularly among newly married couples. According to TÜİK (2024) data, birth rates have been steadily declining, and this decrease appears to be driven not by biological factors, but rather by individual preferences and societal conditions. In the literature, there is a noticeable lack of comprehensive studies that simultaneously examine the effects of factors such as financial well-being, climate change anxiety, personal responsibility, and life satisfaction on the reproductive decisions of newly married couples. In this context, identifying the determinants of childbearing decisions is of significant importance for demographic sustainability, societal structure analysis, the development of population policies, and the effectiveness of family counseling services. This study aims to examine the factors influencing childbearing decisions among newly married couples aged 18 years and over. Inclusion criteria required that participants had been married for no more than five years and had no children. Research data were collected through the snowball sampling method via Google Forms. In the analysis of data; descriptive statistics, t-tests, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were applied. As a result of the analysis, childbearing motivations were significantly associated with age and homeownership status. Additionally, statistically significant relationships were found between childbearing motivations and financial well-being, climate change anxiety, and life satisfaction, whereas no significant association was observed with personal responsibility. Furthermore, significant relationships were identified between household income level and financial well-being, climate change anxiety, personal responsibility, and life satisfaction; between marital harmony and financial well-being, personal responsibility, and life satisfaction; between vehicle ownership and personal responsibility and life satisfaction; and between the attitudes of close social circles toward having children and life satisfaction. These findings highlight the multifaceted socio-psychological dynamics influencing individuals' parenthood decisions.