Helâl gıda kriterleri açısından Hanefî-Şafiî karşılaştırması
Comparison of Hanafi and Shafi'i in terms of halal food criteria
- Tez No: 968694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsana birçok nimet verilmiştir. Bu nimetler arasında gıda maddeleri de yer almaktadır. Kişi bu maddelerle, yaşamının sağlıklı şekilde devam etmesi için önemli yere sahip olan beslenme ihtiyacını gidermektedir. Ancak beslenme ve gıda maddeleri konusunda insan sınırsız bir özgürlüğe sahip değildir. Bunlar hakkında da bazı dinî hükümler bulunmaktadır. Bu hükümlerden bir kısmına doğrudan naslardan ulaşılabildiği gibi bazılarına ise naslardaki genel ilkelerden yola çıkarak yapılan ictihadlar yoluyla ulaşılmaktadır. Müctehidler, yaptıkları ictihadlarda bazen farklı sonuçlara ulaşmışlardır. Bu farklılıklarda, müctehidin yöntemi, bilgi birikimi gibi birtakım değişkenler etkili olmuştur. Ancak ulaşılan hükümlerdeki bu çeşitlilik, kimi insanların zihninde dinde çelişki olduğu sorularının oluşmasına sebep olmuştur. Araştırmamızın amacı, Hanefî ve Şâfiî mezhepleri özelinde, bazı gıdalara verilen hükümleri inceleyerek bu farklılıkların sebeplerini ortaya koymak ve insanların zihinlerinde oluşan sorulara cevap vermektir.
Özet (Çeviri)
Humans have been given many blessings. Among these blessings is food. With these blessings, people fulfill their nutritional needs, which are crucial for a healthy life. However, humans do not have unlimited freedom regarding nutrition and food. There are also religious rulings regarding these rulings. Some of these provisions can be reached directly from the texts, while others are reached through ijtihad based on the general principles found in the texts. Mujtahids have sometimes reached different conclusions in their ijtihads. These differences were influenced by variables such as the mujtahid's methodology and knowledge base. However, this diversity in rulings has led some to question the existence of contradictions within the religion. The purpose of our research is to examine the rulings on certain foods within the Hanafi and Shafi'i madhhabs of thought, to reveal the reasons for these differences, and to answer these questions.