Farklı dikim zamanları ve sera tiplerinin patlıcanda (solanum melongena L.) büyüme, gelişme ve verim üzerine kantitatif etkileri
The Quantitative effects of different planting dates and greenhouse types on growth, development and yield of eggpalnts (solanum melongena L.)
- Tez No: 96873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
FARKLI DİKİM ZAMANLARI VE SERA TİPLERİNİN PATLICANDA (Solanum, melongena L.) BÜYÜME, GELİŞME VE VERİM ÜZERİNE KANTÎTATİF ETKİLERİ ÖZET Bu çalışma Samsun ekolojik koşullarında patlıcan yetiştiriciliğinde sera tipleri ve farklı dikim zamanlarının, bitki büyümesi, gelişmesi ve verimi üzerine kantitatif etkilerinin ortaya konması amacıyla yürütülmüştür. Deneme cam sera, normal plastik sera ve gölgeli plastik serada üç farklı dikim zamanı (Mart, Nisan, Mayıs) uygulamaları yapılmıştır. Deneme süresince genel olarak sera içi ışık şiddeti ve ortalama sıcaklık en yüksek cam serada elde edilmiştir. Tohum ekiminden çimlenmeye ve tohum ekiminden dikime kadar geçen süre alındığında, ortalama sıcaklığın azalması ile çimlenme süresinin (gün) doğrusala yakın bir eğimle arttığı bulunmuştur. Sera tiplerinde ve dikim zamanlarında Toplam Bitki Kuru Ağırlığı (TBKA) ile Yaprak Alanı (YA) arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Net Asimilasyon Oranı (NAO) genel olarak cam serada daha yüksek saptanmıştır. Dikim zamanı geciktikçe dikimden sonra gün sayısı ile birlikte Generatif Organ Ağırlık Oranındaki (GOAO) artış periyodu erkene alınmıştır. Dikim zamanlarının meyve çapına önemli etkisi bulunmazken sera tiplerinin etkisi önemli bulunmuştur. Bütün dikim zamanları dikkate alındığında bitkilerde ürün vermeye başlama zamanları arasında çok önemli farklılıklar görülmemiştir. Bitki başına meyve sayısı (BBMS) en fazla bütün sera tiplerinde I. Dikim zamanı bitkilerinden elde edilmiştir. Ortalama Meyve Ağırlığında (OMA) en fazla artış III. Dikim zamanında meydana gelmiştir. Gövde Çapı Artış Hızını (GÇAH) dikim zamanları önemli derecede etkilemiştir. Bitki başına kümülatif verim en fazla I. Dikim zamanında normal plastik serada elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Patlıcan, dikim zamanı, büyüme, gelişme, verim
Özet (Çeviri)
II THE QUANTITATIVE EFFECTS OF DIFFERENT PLANTING DATES AND GREENHOUSE TYPES ON GROWTH, DEVELOPMENT AND YIELD OF EGGPALNTS (Solanum melongena L.) ABSTRACT This study has been carried out to determine the quantitative effect of the different greenhouse systems and planting dates on growing, development and yield of eggplant in Samsun ecological condition. For this aim, glasshouse, normal plastic greenhouse and shaded plastic greenhouse and three planting dates (March, April and May) were used. The highest inner light interception and temperature observed from glasshouse during the experiment. It was found that the germination period increased as linearly as due to decreasing of the inner temperature as being indicated to the duration from seed sowing to germination and seed sowing to planting. It was determined that there were a positive relationship between total plant dry weight and leaf area for greenhouse types and planting dates. Net assimilation rate occurred higher into the glasshouse than other. The increasing period of the rate of generative organ weight with the number of dates after planting got earlier due to delaying of planting time. The greenhouse types effected to fruit diameter significantly while the planting dates we2re not. There were the most differences between the beginning dates of bearing fruit by taking into consideration of the planting dates. The first planting date gave the highest fruit number per plant for all greenhouse types. The highest increasing of the average fruit weight observed from the third planting date. Trunk diameter increasing rate was affected from planting dates, significantly. The highest cumulative yield per plant taken from the first planting date at normal plastic covered greenhouse. Key Words : Eggplant, planting dates, greenhouse systems, growth and yield.