Hasan Hanefi düşüncesinde gelenek ve modernizm
Tradition and modernism in the tought of Hasan Hanefi
  1. Tez No: 968730
  2. Yazar: EŞE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖZLUYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu yüksek lisans tezi, gelenek ve modernizm konularını ve Hasan Hanefi'nin yaklaşımını ele almaktadır. Hasan Hanefi dinî düşüncede tecdîd projesini ortaya koymuştur. Bu projesiyle amaçladığı yenilenme girişimi İslam toplumunda ses getirmiştir. Hasan Hanefi, dini anlama konusunda yenilenmeye gidilmesi gerektiğini ileri sürer. Ona göre geçmişe ve geleneğe bağlılık esas olmakla beraber modernlik veya çağdaşlaşma gereklidir. Tecdid projesinin dini ve toplumsal yönleri bulunmaktadır. Bu durum onun“dinî sol”ya da“İslamî sol”kavramlarıyla anılmasında etkili olmuştur. Hasan Hanefî'ye göre tarih, durağan değildir. Tarih ilerleyen, gelişen, değişen ve dönüşen bir yapıdadır. Bu sebeple ilimler de statik değildir. İlimler, yalnızca ortaya çıktığı zaman diliminin değil, değişen şartların, içinde doğduğu kültürün etkisinde kalabilir. Hasan Hanefî, Kelam ilminin de mutlak bir ilim olmaktan ziyade kendi alanındaki sorulara cevap arayan bir ilim olduğunu ifade etmektedir. Tezimiz, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde gelenek ve modernite konuları açıklanmıştır. İkinci bölümde Hasan Hanefi'nin çağdaş İslam düşüncesine gelenek ve yenilenme bağlamında yaptığı katkısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis deals with the issues of tradition and modernism and Hasan Hanefî's approach. Hasan Hanefî put forward the project of renewal in religious thought. The renewal initiative she aimed for with this project made a splash in the Islamic society. Hasan Hanefî argues that there is a need for reneval in understanding religion. According to her, while loyalty to the past and tradition is essential, modernity and contemporaneity are also necessary. The tajdid project has religious and social aspects. The situation has been effective in its being referred to as the“religious left”or“Islamıc left”. According to Hasan Hanefî history is not static. History has a progressive, developing, changing and transforming structure. For this reason, sciences are not static. Sciences can be influenced not only by the time period in which they emerged, but also by changing conditions and the culture in which they were born. Hasan Hanefî, states that the science of theology is a science that seeks answers to questions in its own field rather than being an absolute science. Our thesis consists of an introduction and two parts. In the first part of our study, the subjects of tradition and modernity are explained. In the second chapter, Hasan Hanefî's contributions to contemporary Islamic thought in the context of tradition and renewal was investigated.