Evlilerde pornografi bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisinin incelenmesi
A study on the relationship between pornography addiction and impulsivity in married individuals
  1. Tez No: 968860
  2. Yazar: ESER BABATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pornografi bağımlılığı bireylerin hayatını negatif yönde etkileyen ve internetin her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasından güç alarak ivmelenen bir olgu haline gelmiştir. Bu araştırmada, pornografi ve dürtüsellik arasında ki ilişkiyi incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma teknikleri kullanılmış, aynı zamanda cinsiyet, alkol kullanma, yaş, eğitim, psikolojik tedavi alma ve sigara içme değişkenleriyle de ilişkisini de bakılmıştır. Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında özel bir dijital platform aracılığı ve gönüllük esasıyla veriler toplanmıştır. Medeni durumu evli sosyodemografik özelliğe sahip 1462 kişi Sosyo Demografik Bilgi Formu, Barrat Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu ve Siber Pornografi Kullanım Envanteri-9 ölçeklerini doldurmuştur ve bu veriler SPSS 21 Programında Pearson Korelasyon, Anova ve T Testi ve Tukey Post-Hoc Test'ine tabi tutulmuştur. Katılımcıların 764'ü erkek, 698'i kadındır. Araştırmanın bulgularına göre, erkek bireylerin pornografi bağımlılık seviyeleri kadın katılımcıların seviyesinden anlamlı olarak yüksek çıkmış ve literatür ile örtüşmüştür. 29 yaş ve daha genç olan grubun, diğer yaş gruplarına göre pornografi bağımlılığının en yüksek olduğu grup olduğu görülmüştür. Alkol ve sigara kullanmayan katılımcıların pornografi bağımlılığı ve toplam dürtüsellik puanları, kullanan katılımcılara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda literatürden farklı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak araştırmanın hipotezi desteklenmiş, dürtüsellik ve pornografi bağımlılığı arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pornography addiction has become a phenomenon that negatively affects the lives of individuals and is accelerated by the fact that the internet is an indispensable part of our lives day by day. In this study, it was aimed to examine the relationship between pornography and impulsivity. Quantitative research techniques were used, and the relationship between gender, alcohol use, age, education, psychological treatment and smoking was also examined. Data were collected voluntarily through a special digital platform within the scope of the Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19). 1462 people with marital status and married sociodemographic characteristics completed the Socio-Demographical Information Form, Barrat Impulsivity Scale Short Form and Cyber-Pornography Use Inventory-9 scales and these data were subjected to Pearson Correlation, Anova and T Test and Tukey Post-Hoc Test in SPSS 21 Program. 764 of the participants are male and 698 are female. According to the findings of the study, the pornography addiction levels of male individuals were significantly higher than the level of female participants and overlapped with the literature. It has been observed that the group aged 29 and younger is the group with the highest pornography addiction compared to other age groups. It was found that the pornography addiction and total impulsivity scores of the participants who did not use alcohol and cigarettes were lower than the participants who used it. In this context, a different result has emerged from the literature. As a result, the hypothesis of the research was supported and a statistically significant and positive relationship was found between impulsivity and pornography addiction.