Çalışmayan bireylerde pornografi bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pornography addiction and impulsivity in non-working individuals
- Tez No: 968861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma çalışmayan bireylerdeki pornografi bağımlılığının dürtüsellik ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yapılmış olan bu çalışmanın verileri, Türkiye genelinde özel bir dijital platform aracılığı ile toplanmıştır. Bu çalışmada pandemi sürecinde gönüllü olarak katılan ve çalışmayan, 1026 kadın ile 733 erkeğin, toplamda 1759 katılımcının pornografi kullanımı ve 4667 katılımcının ise dürtüsellik seviyelerine bakılmıştır. Pornografi bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma bulgularında risk düzeyi en yüksek olan grubun 29 yaş ve daha genç, bekar, ortaokul mezunu ve erkek grubu olduğu tespit edilmiştir. Bu durum literatürdeki çalışmalara uyumludur. Buna ek olarak katılımcıların cinsiyet değişkenlerinin, medeni durumlarının, yaş ortalamalarının ve eğitim düzeylerinin dürtüsellik düzeylerinde anlamlı farklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda Siber Porno Bağımlılığı Ölçeği ile Barrat Dürtüsellik Ölçekleri arasında ise pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan çoğu çalışmada toplumda izolasyon dönemlerinde, kişilerin pornografik bağımlılıklarının çoğaldığı görülmüştür. Pandemi sürecinde dürtüsellik ile ilişkilendirilmiş ve pandemi dönemindeki bireyler arasında pornografi bağımlılığı yaygın bir tanı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of pornography addiction to impulsivity in non-working individuals. The data of this study, which was carried out within the scope of the Turkey Addiction Risk Profile And Mental Health Map Project Final Report (TURBAHAR COVID-19), was collected through a special digital platform throughout Turkey. In this study, 1,026 women and 733 men who voluntarily participated who did not work during the pandemic process, a total of 1,759 participant's pornography use and 4667 participant's levels of impulsivity are searched. The relationship between pornography addiction and impulsivity has been researched. In the research findings, it was found that the group with the highest risk level was 29 years of age and younger, single, secondary school graduate and male group. This is consistent with studies in the literature. In addition, it was found that participants ' gender variables, marital status, age averages and education levels made significant differences in their level of impulsivity. At the same time, it was concluded that there was a positive and weak corelation between the cyber Porn Addiction Scale and the Barrat impulsivity scale. Most studies have shown that during periods of isolation in society, people's pornographic addiction increases. Pornography addiction has been shown to be a common diagnosis among individuals during the pandemic period and it has been associated with impulsivity during the pandemic process.