Safran tağşişini tespit etmek için yakın kızılötesi (NIR) spektroskopisi ve kemometrik yöntemlerin kullanımı
The use of NIR spectroscopy and chemometric methods for the detection of saffron adulteration
- Tez No: 968877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES KILIÇ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Yakın Kızılötesi (NIR) spektroskopisi ve kemometrik yöntemler kullanılarak safran örneklerinin sınıflandırılması ve tağşiş tespiti incelenmiştir. Çeşitli kökenlerden elde edilen öğütülmüş ve öğütülmemiş safran örneklerinin spektral özellikleri ve tahmin modellerinin performansları değerlendirilmiştir. Türk safranının diğer türlere göre üstün kimyasal kalite ve spektral tutarlılık sergilediği gözlemlenmiştir. Mısır püskülleri, aynısefa, zerdeçal ve aspir gibi farklı tağşiş maddeleri başarılı şekilde tespit edilmiş, özellikle mısır püsküllerinin ayırt edici spektral özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Kısmi En Küçük Kareler Regresyonu (PLSR) modelleri kullanılarak tağşiş oranları tahmin edilmiş, öğütülmüş örneklerde spektral netliğin artması nedeniyle daha yüksek doğruluk elde edilmiştir. Savitzky-Golay düzeltme ile Çoklu Saçılma Düzeltmesi (MSC) ön işleme tekniklerinin kombinasyonu tüm örnek tiplerinde en iyi model performansını sağlamıştır. Bu bulgular, safran doğrulaması ve kalite kontrolü için NIR spektroskopisi ve kemometrik modellemenin etkinliğini ortaya koymakta ve güvenilir tağşiş tespiti için öğütülmüş örnek analizlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the classification and adulteration detection of saffron samples using Near-Infrared (NIR) spectroscopy combined with chemometric methods. Both ground and non-ground saffron samples from various origins were analyzed to evaluate their spectral characteristics and the performance of prediction models. The study revealed that Turkish saffron exhibits superior chemical quality and spectral consistency compared to other types. Different adulterants, including corn stigma, calendula, turmeric, and safflower, were successfully identified, with corn stigma showing the most distinct spectral features. Partial Least Squares Regression (PLSR) models were developed to predict adulterant concentrations, with ground samples yielding more accurate results due to enhanced spectral clarity. The combination of Savitzky-Golay smoothing and Multiplicative Scatter Correction (MSC) preprocessing provided the best model performance across all sample types. These findings demonstrate the effectiveness of NIR spectroscopy and chemometric modeling for saffron authentication and quality control, emphasizing the advantage of ground sample analysis for reliable adulteration detection.