Non-spesifik bel ağrısında Williams fleksiyon egzersizleri ve spinal manipülasyon tekniklerinin ağrı üzerine akut etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the acute effects of Williams flexion exercises and spinal manipulation techniques on pain in non-specific low back pain
  1. Tez No: 968909
  2. Yazar: MUHAMMET SEVBAN YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, non-spesifik bel ağrısı olan kişilerde Williams fleksiyon egzersizleriyle Spinal manipülasyon tekniklerinin ağrı üzerine akut etkilerinin karşılaştırılması incelenmiştir. Araştırmaya toplam 60 katılımcı (30 kadın,30erkek) randomize iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba tek seans, Williams fleksiyon egzersizlerinden oluşan bir seanslık müdahale uygulanırken diğer gruba tek seans, Spinal manipülasyon tekniği uygulanmıştır. Uygulamalar her iki grupta da manipülasyon ve egzersizlerden hemen önce ve manipülasyon ve egzersiz seansları tamamlandıktan 24 saat sonra olacak şekilde 2 kez değerlendirilmiştir.Visual Analog Skala (VAS), Roland Morris Engellilik Anketi (RMDQ) ve Oswestry Disability Index (ODI) ölçekleriyle değerlendirme yapılmıştır. Her iki grupta da uygulama sonrası ağrı düzeyi ve işlevsellik skorlarında artış gözlenmiştir (p<0.05). Ancak spinal manipülasyon uygulanan grupta skor iyileşmeleri daha yüksek düzeyde gerçekleşmiştir. Literatürde Williams fleksiyon egzersizlerinin de non-spesifik bel ağrılı bireylerde fayda sağladığı bildirilmiş olmakla birlikte, Spinal manipülasyonun akut dönemde daha hızlı klinik etki oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu sonuçlar, farklı tekniklerin kısa süreli uygulamalarda ağrı yönetimi ve işlevselliği artırmaya yönelik katkılarını karşılaştırmalı olarak değerlendiren literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the acute effects of Williams flexion exercises and spinal manipulation techniques on pain and functionality in individuals with non-specific low back pain. A total of 60 participants (30 females, 30 males) were randomly assigned into two groups. One group received a single session of Williams flexion exercises, while the other group underwent a single session of spinal manipulation. The interventions in both groups were evaluated twice: once immediately before the manipulation and exercise sessions, and again 24 hours after the completion of the sessions, Visual Analog Scale (VAS), Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ), and the Oswestry Disability Index (ODI). Both groups demonstrated post-intervention improvements in pain and functional scores (p<0.05). However, the spinal manipulation group showed greater improvements compared to the exercise group. Although Williams flexion exercises are known to provide therapeutic benefit in cases of non-specific low back pain, spinal manipulation appears to offer a faster clinical effect in the short term. These findings contribute to the comparative understanding of different intervention strategies in the acute management of low back pain.