Hibrit çalışanların psikolojik sağlıklarını sürdürmede çalışan sesinin rolü
The role of employee voice in maintaining the psychological health of hybrid employees
- Tez No: 968910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hibrit çalışma modelinde çalışanların psikolojik sağlıklarını sürdürmede çalışan sesinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Pandemi sonrasında yaygınlaşan hibrit çalışma modelinin, çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları üzerinde etkileri olduğu görülmektedir. Bireylerin fikir, öneri veya geri bildirimlerini iş yerlerinde özgürce ifade edebilmeleri biçimi anlamına gelen çalışan sesi ile psikolojik sağlığın yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmış, Türkiye'de hibrit çalışma modelinde en az iki yıldır çalışmakta olan 21 beyaz yaka çalışan ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular; hibrit çalışma modelinin çalışanlara esneklik ve özgürlük sağlarken, iletişim ve etkileşim gibi bazı zorlukları olduğunu da göstermiştir. Ayrıca, açık iletişim, yönetici ve ekip gibi faktörlerin çalışan sesi üzerinde destekleyici olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, hibrit çalışma modelinde çalışanların seslerini ifade edebilmeleri, psikolojik sağlıklarını güçlendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Bu sebeple iş yerlerinin, çalışanlarının psikolojik sağlıklarını önemsemeleri ve çalışan sesi mekanizmalarını destekleyici kültür ortamı oluşturmaları önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the role of employee voice in maintaining the psychological health of employees in a hybrid working model. It is seen that the hybrid working model, which has become popular after the pandemic, has effects on both physical and psychological health of employees. It is thought that employee voice, which means the way individuals can freely express their ideas, suggestions or feedback at work, and psychological health are closely related. In this research, a qualitative research design was used and semi-structured interviews were conducted with 21 white-collar employees who have been working in the hybrid working model in Turkey for at least two years. The data obtained were analyzed using MAXQDA software with thematic analysis method. The findings showed that while the hybrid work model provides flexibility and freedom to employees, it also has some challenges such as communication and interaction. Moreover, factors such as open communication, manager and team were found to be supportive on employee voice. In conclusion, the ability of employees to express their voices in the hybrid work model plays a critical role in strengthening their psychological health. For this reason, it is important for employers to care about the psychological health of their employees and to create a cultural environment that supports employee voice mechanisms.